Archiwa

„OPERETKA POD SILEŃSKĄ STRZECHĄ”

Sierpień 16, 2015

Lubisz muzykę klasyczną, ale nie stać cię na bilet do filharmonii czy opery? Nie masz czasu, żeby jechać na tego typu wydarzenie kulturalne do odległego miasta? Teraz nie stanowi to już żadnego problemu. Każdy mieszkaniec gminy Chojnice może obejrzeć koncert czy posłuchać wybitnych muzyków zupełnie za darmo i to w pobliżu swojego domu.

operetka.

Gminny Ośrodek Kultury w Chojnicach właśnie rozpoczyna realizację projektu „Wielcy muzycy w wiejskiej świetlicy”. Inicjatywa została dofinansowana ze środków MKiDN w ramach Programu „Kultura Dostępna”. Do organizatorów konkursu wpłynęło aż 1288 wniosków, z czego zaledwie 169 otrzymało fundusze. Finansowe wsparcie uzyskały przedsięwzięcia, które ułatwią dostęp do kultury wysokiej osobom wykluczonym z życia kulturalnego lub mającym do niego utrudniony dostęp. Projekt „Wielcy muzycy w wiejskiej świetlicy” ma na celu umożliwienie miejscowej społeczności zapoznania się z muzyką klasyczną, m. in. z operą, dziełami wybitnych kompozytorów czy operetką. Dzięki programowi mieszkańcy gminy będą mogli się przekonać, że postrzeganie kultury wysokiej jako czegoś nudnego i niedostępnego to krzywdzący stereotyp.  W ramach inicjatywy zostaną zorganizowane warsztaty i audycje edukacyjne. Uczestnicy projektu odwiedzą również operę i będą mieli okazję wybrać się na kilka koncertów. Zaplanowano promocję przedsięwzięcia na dużą skalę wśród mieszkańców naszej gminy. Program nie tylko pomoże lepiej poznać muzykę klasyczną, ale także zintegruje osoby, które wezmą w nim udział.

Pierwszy koncert w ramach projektu pn. „OPERETKA POD SILNIEŃSKĄ STRZECHĄ” odbędzie się 16 sierpnia w Silnie. Rozpoczęcie o godz. 19.00. Na tej plenerowej imprezie wystąpią artyści Opery Nova w Bydgoszczy. Usłyszymy takie utwory jak: „Twoim jest serce me…” z operetki Franciszka Lehara, ,,Krainę uśmiechu” ; arię Adeli ,,Taki pan jak pan..” z operetki Johanna Straussa ,,Zemsta nietoperza”; pieśń Tewiego ,,Gdybym był bogaczem…” z musicalu ,, Skrzypek na dachu”, znane  duety  operetkowe oraz przeboje muzyki rozrywkowej. Serdecznie zapraszamy- nie tylko miłośników muzyki klasycznej!

Program koncertu w Silnie 16.08.2015r.

1. F. Lehar – aria Twoim jest serce me… z operetki ,, Kraina uśmiechu” D. Pietrzykowski
2. J. Strauss – aria Adeli Taki pan jak pan.. z operetki ,,Zemsta nietoperza” M. Ustyniak
3. K. Zeller – pieśń Adama Lat dwadzieścia miał mój dziad… z operetki ,, Ptasznik z tyrolu”
A. Zaremba
4. C. Bixio pieśń Mamma son tanto felice… D. Pietrzykowski G-dur – g-moll
5. J. Brabec – piosenka z repertuaru Heleny Vondrackovej Malowany dzbanku M. Ustyniak
6. E.Kalman – pieśń  Boniego Dosyć basta nigdy więcej z operetki ,,Księżniczka czardasza”
A. Zaremba
7. E. Kalman – duet Jakże mam Ci wytłumaczyć z operetki ,,Księżniczka czardasza”
M. Ustyniak, D.Pietrzykowski
8. J. Petersburski – piosenka Ja się boję sama spać M. Ustyniak
9. J. Bock – pieśń Tewiego Gdybym był bogaczem z musicalu ,, Skrzypek na dachu” A. Zaremba
10. J.Strauss – Kuplety Barinkaya Wielka sława to żart z operetki ,,Baron cygański”
D. Pietrzykowski
11. N. Dostal – duet Bo w Barcelonie z operetki ,,Clivia” M. Ustyniak, A. Zaremba
12. A. Lara – Granada D. Pietrzykowski, A. Zaremba
13. A. L. Webber – Amigos para siempre wszyscy wykonawcy
14. F. Lehar – usta milczą dusza śpiewa z operetki ,,Wesoła wdówka” wszyscy wykonawcy – BIS

TEST KASZUBA

Sierpień 13, 2015

13 sierpnia bieżącego roku już po raz trzeci w Swornegaciach przy Kaszubskim Domu Rękodzieła Ludowego zorganizowany zostanie Test Kaszuba. W ramach tej plenerowej zabawy w obrębie miejscowości utworzonych zostanie ok. 8 punktów – stoisk, z których każdy w swoisty sposób będzie nawiązywał do historii i tradycji kultywowanych niegdyś na terenie tej pięknej wsi.


Uczestnicy staną przed nie lada wyzwaniem. Będą musieli zmierzyć się z TESTEM KASZUBA – szeregiem zadań sprawdzających jak odnajdują się w kaszubskich tradycjach i folklorze. Wyzwanie nie będzie proste! Trzeba zdobyć sprawności we wszystkich ważnych dyscyplinach: hafcie, wioślarstwie, kowalstwie… Na szczęście Kaszubi (prowadzący) są pomocni, więc ramię w ramię staną z graczami przekazując im najtajniejsze sekrety, tak by każda grupa opuściła punkt wypełniwszy zadanie.

Udział w zabawie będzie się wiązał z rejestracją. Gra przeznaczona jest zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci (od 6 roku życia). Gracze, podzieleni na drużyny od 2 do 6 osób mogą zgłaszać się w dniu gry od godz. 15.00 do 16.00 przy Kaszubskim Domu Rękodzieła Ludowego. Rejestracja będzie polegała na podaniu imienia i nazwiska „Retmana” drużyny oraz ilości osób w grupie. Retman, czyli szef drużyny otrzyma krótką instrukcję gry.

Instrukcja wyjaśni o co chodzi w grze, jak uzyskać informacje o kolejnych punktach, ile orientacyjnie trwa gra i z ilu punktów się składa.

Oprócz instrukcji każda drużyna otrzyma pierwszą wskazówkę kierującą do wybranego punktu. Drużyny będą zaczynać grę w różnych punktach Swornegaci tak, aby na żadnym nie było tłoku i żeby gra była różnorodna.

Gracze będą musieli skompletować wszystkie umiejętności i nauczyć się kilku słów w języku kaszubskim. Na dowód, w finale gry, będą musieli wykorzystać zdobytą wiedzę, aby przekroczyć wrota Kaszub i z zebranych słów ułożyć zdanie, zdradzające pewien sekret lub ciekawostkę. To właśnie zdanie, ułożone w sposób właściwy, pozwoli określić, czy drużyna zdała Test Kaszuba.

Schemat gry został określony tak, by po zaliczeniu wszystkich punktów gracze byli kierowani na Finał do Kaszubskiego Domu Rękodzieła Ludowego, gdzie będą czekały nagrody dla drużyn, drobny poczęstunek i przepyszna strawa duchowa serwowana z ust kaszubskiej kapeli.

Wzorem lat ubiegłych poszczególne punkty trasy będą zróżnicowane, tak by nie tylko zapewnić dobrą zabawę i rozrywkę, ale jak najpełniej oddać rys kulturalny regionu. Będzie można spróbować potrawy regionalnej kuchni kaszubskiej, cofając się do lat szkolnych zmierzyć się z językiem kaszubskim, dowiedzieć się kim był flisak i czym się zajmował, i wiele innych związanych z haftem, wikliną, połowem ryb, itp.. Nowością będą punkt kowalstwa i ceramiki, gdzie trzeba będzie wykazać się pewnymi zdolnościami i umiejętnościami.

Zapraszamy Państwa bardzo serdecznie do zmierzenia się z Testem Kaszuba i stania się przez to prawdziwym Kaszubą.

XVIII FESTIWAL PIOSENKI ŻEGLARSKIEJ CHARZYKOWY 2015

Sierpień 8, 2015

 

Tegoroczne szanty odbywać się będą od 7 do 8 sierpnia i jest to już 18 edycja festiwalu. Na deskach Amfiteatru w Charzykowach zaprezentują się najlepsze zespoły szantowe i folkowe.

W piątek usłyszymy takie grupy jak: Leje na Pokład, The Nierobbers, Przemek Maruchacz, Trzecia Miłość, Banana Boat oraz Ryczące Dwudziestki.

W sobotę wystąpią: Old Marinners, North Cape, Trzy Maszty, Perły i Łotry, Brasy i Mietek Folk.

Koncerty odbywać się będą od 19.00 do 00.00

Impreza realizowana przez Gminny Ośrodek Kultury w Chojnicach w ramach wsparcia sponsorskiego firmy ENEA S.A.- wiodącego sprzedawcy i dostawcy energii elektrycznej w Polsce.

Wstęp wolny! Serdecznie zapraszamy!

 

ŚWIĘTO RAKA SZLACHETNEGO W CHARZYKOWACH

Lipiec 24, 2015

Jak informują organizatorzy tego wydarzenia rak szlachetny, niegdyś pospolity w naszych wodach, mający swoje miejsce w kulturze i historii regionu, jest obecnie na skraju zagłady. Bez pomocy człowieka najprawdopodobniej zniknie z naszych wód. Realizując działania z zakresu czynnej ochrony tego gatunku chcą podzielić się z Państwem wiedzą na jego temat.

W związku z czym Zaborski Park Krajobrazowy serdecznie zaprasza na festyn edukacyjny pn. „ Święto raka szlachetnego”.

Impreza odbędzie się w sobotę 25 lipca 2015r. w Charzykowskim amfiteatrze, w godz. 10:00 – 15:00, i połączona jest z Jarmarkiem Ekoturystycznym „Czym Chata Bogata”.

Organizatorzy przygotowali mnóstwo atrakcji i konkursów. Więcej informacji na plakatach do pobrania poniżej.

PLAKAT-Swieto-raka