wtorek, 06 lipiec 2021 10:21

Przekazanie pojazdu ratowniczo-gaśniczego

W poniedziałek 5 lipca br. w Charzykowach przy Remizie OSP odbyła się oficjalna uroczystość, podczas której przekazany został pojazd ratowniczo - gaśniczy dla naszej jednostki. Początkowo przekazanie samochodu ratowniczo – gaśniczego miało nastąpić 16 października 2020 roku. Właściwie wszystko było zapięte na przysłowiowy „ostatni guzik”, jednak ze względu na rozwijającą się w dynamicznym tempie drugą falę pandemii koronawirusa, uroczystość została przełożona na inny, wtedy jeszcze nieokreślony termin.

Wśród zaproszonych gości między innymi byli:

• Aleksander Mikołaj Mrówczyński - Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej,
  • Dariusz Drelich - Wojewoda Pomorski,
  • Zbigniew Szczepański - Wójt Gminy Chojnice,
  • st. bryg. Tomasz Siemiętowski - Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku,
  • Mariusz Paluch - Wicestarosta Chojnicki,
  • st. kpt. Błażej Chamier Cieminski - Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Chojnicach wraz zastępcą,
  • Marek Buza - Prezes Zarządu Powiatowego Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Chojnicach,
  • Radni Rady Gminy w Chojnicach na czele z przewodniczącym Ryszardem Kontkiem,
  • Lucyna Zawiszewska - Sekretarz Gminy Chojnice,
  • Adam Kuklewski Inspektor ds. Zarządzania Kryzysowego Urzędu Gminy w Chojnicach,
  • Zbigniew Łącki – były Nadleśniczy Nadleśnictwa Rytel,
  • Witold Neumann – Leśniczy Leśnictwa Funka,
  • Jędrzej Ilkowski Sołtysa Sołectwa Charzykowy,
  • Arkadiusz Pałubicki Sołtys Sołectwa Funka,
  • Janusz Szczepański Sołtys Sołectwa Chojniczki,
  • Marek Hackert – Prezes Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratowniczego w Chojnicach,
  • Ksiądz Henryk Borkowski - proboszcza Parafii pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Charzykowach,
  • Ponadto fundatorzy, którzy finansowo wsparli zakup nowego pojazdu.

Zgodnie z ceremoniałem strażackim dowódca uroczystości bryg. Henryk Koźlewicz złożył meldunek Panu Wojewodzie, po czym nastąpił przegląd pododdziałów. W dalszej kolejności poczet flagowy przy dźwiękach hymnu państwowego granego przez orkiestrę, dokonał podniesienia flagi państwowej. Następnie głos zabrał Komendant Gminny Ochrony Przeciwpożarowej druh Łukasz Kwiatkowski, który przywitał wszystkich zaproszonych gości oraz przybliżył, w jaki sposób doszło do zakupu nowego samochodu bojowego. Symbolicznego wręczenia kluczyków do nowego samochodu bojowego dokonał Wojewoda Pomorski Pan Dariusz Drelich, st. bryg. Tomasz Siemiętowski - Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku oraz Wójt Gminy Chojnice Zbigniew Szczepański, które odebrał Prezes OSP Charzykowy druh Zbigniew Drążkowski. Następnie kierowca druh Karol Jutrzenka Trzebiatowski, który odebrał kluczyki od Prezesa OSP dokonał prezentacji pojazdu poprzez włączenie sygnałów świetlnych i dźwiękowych. Po prezentacji ks. Henryk Borkowski dokonał poświęcenia samochodu bojowego. Kolejnym punktem programu było wręczenie podziękowań przez Prezesa OSP Charzykowy wszystkim, którzy przyczynili się do zakupu lub wsparli finansowo zakup pojazdu. W tym momencie głos zabrał Wójt Gminy Chojnice. W krótkich słowach podziękował za wsparcie finansowe wszystkim instytucjom, które partycypowały w zakupie wozu strażackiego. Szczególne podziękowania złożył na ręce osób, które poprzez swoje zaangażowanie przyczyniły się do tego, że marzenie zakupu nowego wozu gaśniczego dla OSP Charzykowy się spełniło. W kolejnych wystąpieniach zaproszonych gości, wszyscy w swoich wypowiedziach podkreślali, iż to ważny dzień dla całej społeczności Gminy Chojnice, a gratulując nowego samochodu życzyliby jak najrzadziej musiał wyruszać na sygnale do akcji.

Zakupiony samochód to GBA 3/24 na podwoziu marki MAN TGM 13.290 wyprodukowany w 2020 roku. Samochód posiada zbiornik na wodę o pojemności 3 tyś litrów do celów gaśniczych. Wyposażenie pojazdu pozwala na wykonywanie czynności ratowniczych podczas wypadków drogowych oraz innych miejscowych zagrożeń. Ważnym atutem prezentowanego wozu jest uterenowiony napęd typu 4x4 oraz automatyczna skrzynia biegów, dzięki której kierowca może bardziej skupić się na drodze podczas dojazdu do zdarzenia.

Montaż finansowy: Całkowity koszt: 797 040,00 zł

• MSWiA 370 000,00 zł