Spółdzielnia Energetyczna w gminie Chojnice nabiera mocy
Jest zgoda Rady Gminy Chojnice, jest także zielone światło na działanie. Gmina Chojnice jest już na ostatniej prostej w procesie tworzenia Spółdzielni Energetycznej na terenie samorządu. Na dniach zostanie dokonany wpis do KRS-u, co zakończy pierwszy etap współpracy z Ministerstwem Klimatu i Środowiska. Gmina otrzymała na ten cel dofinansowanie w wysokości ponad 160 tys. złotych, dzięki czemu opracowana została koncepcja rozwoju przedsięwzięcia, a także sprawdzono jego opłacalność.
Spółdzielnia Energetyczna w pigułce
Celem powstania Spółdzielni Energetycznej jest stworzenie lokalnego źródła energii odnawialnej, które pozwoli nie tylko obniżyć koszty, ale i zadbać o środowisko. W ramach tej inicjatywy, przy współpracy mieszkańców, przedsiębiorców i samorządu możliwe będzie wykorzystanie potencjału odnawialnych źródeł energii, takich jak słońce, wiatr czy biomasa, aby zaspokoić potrzeby energetyczne w gminie Chojnice.
Dzięki spółdzielni będziemy mieć wpływ na sposób, w jaki produkujemy i konsumujemy energię. To krok ku zrównoważonemu rozwojowi, oszczędnościom oraz większej niezależności energetycznej naszej gminy.
Gmina Chojnice stawia na wiatr i słońce
W początkowej fazie funkcjonowania do Spółdzielni Energetycznej przystąpi gmina Chojnice, a także Gminny Ośrodek Kultury oraz Gminny Zakład Gospodarki Komunalnej. W ramach tej współpracy do systemu energetycznego stopniowo będą włączane kolejne budynki użyteczności publicznej. Natomiast z przygotowanych analiz wynika, że dzięki tej inicjatywie samorząd może oszczędzić na energii elektrycznej nawet ok. milion złotych rocznie.
- Na pierwszym etapie będziemy próbowali włączyć do Spółdzielni Energetycznej ze strony gminy wszystkie punkty poboru energii za wyjątkiem oświetlenia ulicznego. Stawiamy na energię słoneczną i na rozproszone źródła energii na naszych budynkach użyteczności. Chcemy też posłużyć się budową dwóch czy trzech niewielkich siłowni wiatrowych z poziomym rotorem – zaznacza zastępca wójta Janusz Szczepański.
Kolejne etapy w ramach inicjatywy utworzenia Spółdzielni Energetycznej obejmują m.in. opracowanie dokumentacji nowych źródeł energii w gminie Chojnice, rejestrację w Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa i przede wszystkim – rozpoczęcie działalności. Aby kompleksowo się do tego przygotować, przedstawiciele Urzędu Gminy w Chojnicach w ostatnim czasie udali się na wizytę studyjną do Gryfic w województwie zachodniopomorskim, gdzie trwają podobne przygotowania, a obecnie funkcjonuje klaster energetyczny. Spotkanie pozwoliło na wymianę cennych informacji, a także na szczegółowe rozmowy o korzyściach, ale i wyzwaniach związanych z wykorzystaniem OZE.