Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością dla Jednostek Samorządu Terytorialnego - edycja 2025
Gmina Chojnice otrzymała dofinansowanie ze środków Funduszu Solidarnościowego od Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na realizację usług asystenta osobistego osoby z niepełnosprawnością w ramach Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością dla Jednostek Samorządu Terytorialnego” – edycja 2025.
Całkowity koszt zadania to 1 689 599,73 zł. Zadanie w całości finansowane jest ze środków Funduszu Solidarnościowego na podstawie Umowy w sprawie realizacji zadania w ramach resortowego Programu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025, zawartej pomiędzy Wojewodą Pomorskim a Gminą Chojnice w grudniu 2024 r.
Głównym celem Programu jest zapewnienie dostępności do usług asystencji osobistej, tj. wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym osób z niepełnosprawnościami. Celem asystencji osobistej jest zwiększenie szans osób z niepełnosprawnościami na prowadzenie bardziej niezależnego/samodzielnego i aktywnego życia. Asystent powinien dążyć do poprawy funkcjonowania osoby z niepełnosprawnością w jej środowisku.
Adresatami Programu są:
- dzieci od ukończenia 2. roku życia do ukończenia 16. roku życia posiadające orzeczenie o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji, oraz
- osoby z niepełnosprawnościami posiadające orzeczenie:
- o stopniu znacznym niepełnosprawności lub
- o stopniu umiarkowanym niepełnosprawności, albo
- traktowane na równi do wyżej wymienionych zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2024 r. poz. 44 ze zm.).
Usługi asystencji osobistej polegają na wspieraniu osoby z niepełnosprawnością przez asystenta w różnych sferach życia, w tym w:
- czynnościach samoobsługowych, w tym utrzymaniu higieny osobistej;
- prowadzeniu gospodarstwa domowego i wypełnianiu ról w rodzinie;
- przemieszczaniu się poza miejscem zamieszkania;
- podejmowaniu aktywności życiowej i komunikowaniu się z otoczeniem.
Zgodnie ze złożonym wnioskiem usługi asystenta osobistego osoby z niepełnosprawnością w 2025 r. mają być realizowane dla 86 osób z niepełnosprawnością, w tym 50 osób z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności z niepełnosprawnością sprzężoną, 16 osób z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, 2 osób z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności z niepełnosprawnością sprzężoną, 9 osób z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz 9 dzieci w wieku od ukończenia 2. r.ż do ukończenia 16 r.ż. spełniających zapisy działu III Programu, w łącznej liczbie godzin 31 359. Zmiany we wniosku w zakresie liczby uczestników nie wymagają zgody wojewody przed ich realizacją.
Prosimy o składanie wniosków o przyznanie wsparcia w ramach Programu do 27 lutego 2025 r. Druki wniosków dostępne w siedzibie GOPS w Chojnicach, przy ul. Drzymały 20A, pok. 08.
Pozytywne rozpatrzenie wniosku złożonego po tym terminie będzie uzależnione od dostępności środków.