Informacja ze strony Gminnego Ośrodka Kultury

Szyjemy maseczki

Z potrzeby serca i solidarności  także na terenie gminy Chojnice zrodziła się inicjatywa szycia jednorazowych maseczek ochronnych. Na apel pracowników Gminnego Ośrodka Kultury w Chojnicach  o wsparcie pacjentów i personelu medycznego Gminnej Samodzielnej Przychodni Zdrowia Gminy Chojnice, hospicjum domowego TP oraz chojnickiego szpitala odpowiedziało kilkadziesiąt  osób. Liczna sieć placówek kulturalnych w gminie sprawdziła się w technicznym zabezpieczeniu tego przedsięwzięcia. Jak zwykle nieodzowni okazali się nasi Panie i Panowie Sołtysi. Urząd Gminy w Chojnicach z kolei zabezpieczył w pełni finansowanie całej akcji. Techniczne i materiałowe wsparcie okazały nam także chojnickie firmy Polipol oraz Relax. Największa praca dzieje się jednak w domowych zaciszach naszych wolontariuszek i w pustych od dzieci placówkach. W ruch poszły maszyny do szycia, rozgrzały się łącza telefonów, wymiana uwag i doświadczeń krawieckich. Panowie także dostali angaże. Potrzeba nadal jest matką wynalazków. By ułatwić pracę paniom, panowie przygotowali kilka wersji przyrządów okołokrawieckich, by przyspieszyć i ułatwić im pracę (np. obcinarki do gum). Jaki jest na dzisiaj efekt prac. Pierwsza partia prawie 4 tys. maseczek trafiła do personelu gminnej przychodni zdrowia, 1 tys. sztuk maseczek dostarczyliśmy do Chojnickiego Hospicjum Domowego prowadzonego przez TPH oraz 2 tys. sztuk maseczek trafiło do chojnickiego szpitala. Nie zapomnieliśmy też o druhach z lokalnych OSP, którzy także aktywnie włączyli się w wsparcie osób objętych kwarantanną. Ale to nie koniec. Na stołach i pod igłami maszyn jeszcze wiele metrów materiału i mnóstwo godzin pracy przed nami. Dzisiaj już jednak wraz Wójtem Zbigniewem Szczepańskim i dyrektorem Przychodni Janem Kowalskim kierujemy wielkie słowa uznania i podziękowania do wszystkich osób-wolontariuszek i wolontariuszy za czas, umiejętności i serce, które zaangażowaliście Państwo w ten piękny gest . Już w 2017 roku, przy okazji nieszczęsnej sierpniowej nawałnicy, jako mieszkańcy regionu chojnickiego pokazaliśmy jak wielkie mamy poczucie wspólnoty i otwarcie się na innych. Mamy dzisiaj 2020 rok, w naszej postawie nic się nie zmieniło i nadal jesteśmy, a właściwie jesteście Państwo cudowni. Z wyrazami należnego Państwu szacunku Dyrektor Gminnego Ośrodek Kultury w Chojnicach Justyna Rząska wraz z Załogą   Obecnie w szycie jednorazowych  maseczek włączyli się mieszkańcy, placówki kulturalne, szkoły i firmy m.in.: z Nowego Dworu, Czartołomia, Nowego Ostrowitego, Lichnów, Ogorzelin, Silna, Swornegaci, Pawłowa, Racławek, Kruszki, Kłodawy, Doręgowic, Szlachetnej, Funki, Nowej Cerkwi, Klawkowa, Lotynia, Krojant, Ciechocina, Ostrowitego, Czerska i Chojnic.