Na zaproszenie społeczności szkolnej z Zespołu Szkół w Swornegaciach z rewizytą przybyła młodzież niemiecka z powiatu Ludwigslust -Parchim z Gminy Grabow. Spotkanie było możliwe dzięki dofinansowaniu projektu w ramach Polsko - Niemieckiej Współpracy Młodzieży z biura w Poczdamie. Wzajemne spotkania uczniów z Zespołu Szkół w Swornegaciach i młodzieży niemieckiej odbywają się od 2011r. Podczas spotkań wakacyjnych młodzi Niemcy poznają piękne tereny miejscowości Swornegacie oraz okolic, a także Gminy Chojnice i regionu Kaszub. Podczas wycieczek odwiedzają, także piękne zakątki i miasta województwa pomorskiego. Wspólne programy PNWM mają zadanie wspieranie wzajemnego poznania, zrozumienia i współpracy młodych Polaków i Niemców, a także rozwijanie osobowości i kompetencji międzykulturowych oraz językowych młodych ludzi obu państw. Projekty te służą wzajemnemu zrozumieniu, przezwyciężeniu uprzedzeń oraz wspierają wspólną odpowiedzialność za kształtowanie przyszłości wolnej Europy.

Spotkanie w Swornegaciach miało również na celu poprawę komunikacji językowych oraz poznanie kultury i historii naszego regionu poprzez wycieczki, zabawy, sport i rekreację. Program spotkania był bardzo bogaty, w którym wspólnie uczestniczyła młodzież ze Swornegaci i z okolic Grabow. Do ważniejszych punktów dziesięciodniowego spotkania należy zaliczyć:

- wycieczkę do Fojutowa i Woziwody, gdzie wspólne zabawy w basenach,

obserwacja akweduktu i pogłębianie wiadomości przyrodniczych przyniosły

wiele wrażeń,

- dwudniowy spływ rzeką Brdą: Ciecholewy- Małe Swornegacie – Swornegacie

oraz Swornegacie –Drzewicz obfitował w przepiękne widoki naszej rzeki,

- wycieczka do Malborka ze zwiedzaniem zamku krzyżackiego,

- udział w „Czwartkach kaszubskich” w KDRL w Swornegaciach i w dożynkach

sołeckich z poznaniem kultury kaszubskiej,

- nauka windsurfingu oraz wspólne zabawy w wodzie i kąpiel w jeziorze

Karsińskim,

- gra w paintball w „Active Parku” w Małych Zaniach,

- zawody na torze kartingowym w Canpolu,

- warsztaty chlebowe w KDRL w Swornegaciach ponadto młodzież wspólnie: wykonywała Graffiti – moje wrażenia z pobytu i wspólnych spotkań, brała udział w zajęciach kreatywnych poprzez budowę tratwy z plastikowych butelek oraz innych surowców wtórnych,

- ogniska z pieczeniem kiełbasek i wspólne śpiewy trwały do późnych godzin

wieczornych, a zabawy na świeżym powietrzu i zajęcia sportowe oraz dyskoteki

pozwoliły lepiej się poznać.

Podsumowanie spotkania odbyło się podczas wspólnego i uroczystego śniadania, w którym uczestniczył zastępca wójta Gminy Chojnice Piotr Stanke obdarowując gości z Niemiec upominkami, a także radny gminny Ryszard Kontek, Zdzisław Bucław dyrektor Zespołu Szkół w Swornegaciach oraz nauczyciele, pośrednicy językowi i goście. Podziękowania popłynęły zarówno ze strony gospodarzy i gości za wspólne przeżycia podczas spotkania z życzeniami dalszej współpracy w obu krajach. W programie ze strony niemieckiej brało udział 32, a ze strony gospodarzy 30 uczestników wraz z opiekunami.

Program spotkania koordynował Zdzisław Bucław, który podziękował kierownikowi ze strony niemieckiej panu Markowi Klinkenbergowi oraz pracownikom obsługi szkoły oraz nauczycielom za nieodpłatne zaangażowanie się w projekt.

Violetta Bucław   [gallery ids="3079,3080,3081,3082,3083,3084,3085,3086,3087,3088,3089,3090,3091,3092,3093,3094" orderby="rand"]