Debata na tematy związane z rozwojem i przyszłością m. Charzykowy i Swornegacie.

W miniony piątek 18 września w Urzędzie Gminy w Chojnicach odbyły się 2 debaty. Pierwsza z nich dotoczyła Charzyków. Na spotkanie przybyło kilkadziesiąt osób, m.in. Radni, Sołtys i członkowie Rady Sołeckiej, Z-ca Komendanta Powiatowego Policji, lokalni przedsiębiorcy, społecznicy i przedstawiciele klubów żeglarskich, a także GZGK, Urzędu Gminy, LGR Morenka i Promocji Regionu Chojnickiego. Po wstępie gospodarza gminy – Wójta Zbigniewa Szczepańskiego rozpoczęła się dyskusja. Poruszono kilka ważnych tematów, między innymi:

- problemy związane z realizowaną inwestycją kanalizacyjną;

- koncepcje zagospodarowania plaży;

- pomysły na przyciągniecie do Charzyków rodzin z dziećmi – nowe atrakcje plażowe;

- pomysły na budowanie partnerstw publiczno – prywatnych;

- pomysł dotyczący budowy muzeum żeglarstwa oraz alei sław żeglarstwa;

- wykorzystanie potencjału historii żeglarstwa na tym terenie;

- utrzymanie zakazu handlu obwoźnego;

- wzmocnienie oferty kulinarnej o charakterze regionalnym;

- analiza oferty kulturalno – edukacyjnej;

- prace nad ofertą, która wydłużyłaby sezon turystyczny;

- budowa parkingu w okolicach cmentarza parafialnego;

- przestrzeganie ciszy nocnej;

-konflikt pomiędzy funkcją rekreacyjną, a mieszkaniową miejscowości;

- stan czystości wód w jeziorze Charzykowskim.

Jako wniosek z dyskusji należy wskazać potrzebę dalszej współpracy i wzmacniania więzi międzyludzkich, które są podstawą umowy społecznej. Spotkanie miało na celu zasygnalizowanie problemów i wypracowanie strategicznego - wspólnego podejścia do planowania przyszłości.

[gallery ids="3225,3226,3227" orderby="rand"]

Podobny charakter miało kolejne spotkanie, gdzie licznie zgromadzeni przedstawiciele różnych środowisk debatowali o przyszłości m. Swornegacie. Rozważano potrzebę przeprowadzenia kolejnych inwestycji, kolejność ich realizacji oraz ich znaczenie w budowaniu przyszłości wsi. Szczegółowo dyskutowano na temat:

- zwieszenia dostępności linii brzegowej jezior,

-gospodarka rybacka i jej wpływ na rozwój mikroregionu

- konieczność budowy parkingu;

-budowa promenady;

- konieczność wypracowania priorytetów inwestycyjnych;

- porządkowanie ul. Jeziornej poprzez wprowadzenie sektorów dla handlu;

- możliwość budowy ścieżki rowerowej przez Swornegacie;

- konieczność zmiany organizacji ruchu na drodze wojewódzkiej w okolicach kościoła i restauracji Wagant

- usługi gastronomiczne nad jeziorem w czasie imprez i pikników

- problem płatnego wstępu do Parku Narodowego „Bory Tucholskie”

- duża rola GOK w Chojnicach, w budowaniu tożsamości kulturalnej mieszkańców oraz promocji turystycznej regionu;

W odpowiedzi na dyskusję, Wójt gminy Chojnice zapowiedział już spotkanie z dyrektorem Parku Narodowego oraz przedstawicielami Zarządu Dróg Wojewódzkich w celu skonsultowania przedstawionych problemów.

[gallery ids="3228,3229,3230" orderby="rand"]