W tym roku na spartakiadzie sportowej w Ludwigslust naszą gminę reprezentowały szkoły z Swornegaci i Kłodawy. Dyrektor Zespołu Szkół w Swornegaciach Zdzisław Bucław zaproponował uczniom Szkoły Podstawowej w Kłodawie wspólny wyjazd do Niemiec. Na zaproszenie Powiatowego Związku Sportowego w Ludwigslust udali się więc do zachodnich sąsiadów uczniowie tych dwu szkół. Wycieczka trwała od 23 do 27 czerwca 2016r.

Pierwszego dnia po przyjeździe do Balow, gdzie była nasza baza noclegowa , poznaliśmy miejscowe atrakcje oraz zagraliśmy z miejscową młodzieżą w siatkówkę . W piątek po śniadaniu pojechaliśmy do Schwerina, gdzie cały dzień spędziliśmy w parku linowym i miejscowym ZOO. Wieczorem po powrocie do Balow braliśmy udział w miejscowym festynie, gdzie nasze dzieci nawiązywały kontakty z tamtejszą młodzieżą. W sobotę rano pojechaliśmy na docelową imprezę tego wyjazdu czyli spartakiadę sportową. Po uroczystym otwarciu i gorącym przywitaniu naszej reprezentacji przez organizatorów zaczęła się rywalizacja sportowa w poszczególnych kategoriach wiekowych w duchu „fair play” Oto nasi medaliści:

Wiktoria Jażdżewska SP Kłodawa- 50m- 3 miejsce Iza Kobierowsa SP Kłodawa - 800m -2 miejsce Natalia Breska SP Kłodawa -800m-3 miejsce Filip Szulc SP Swornegacie -800m- 3 miejsce Jan Jażdżewski SP Swornegacie - 800m-3 miejsce Beata Majer SP Swornegacie -50m- 3 miejsce Wojciech Fojuth SP Swornegacie -800m-3 miejsce Zuzanna Stoltmann- 800m -2 miejsce Dominik Orlikowski SP Kłodawa -800m-3 miejsce Marta Schada Borzyszkowska SP Swornegacie -rzut p. palantową i skok wzwyż - 2 miejsca Kacper Fojuth SP Kłodawa -800m -1 miejsce, 75m-1 miejsce, skok w dal-1 miejsce Adam Chrapkowski SP Swornegacie - rzut p. palantową-3 miejsce, 800m-2 miejsce Sztafeta 4x75m-3 miejsce w składzie Natalia Kontek SP Swornegacie, Mikołaj Kiedrowski SP Swornegacie, Adam Chrapkowski SP Swornegacie, Kacper Fojuth SP Kłodawa.

Największym bohaterem tej spartakiady był Mikołaj Dalecki , który otrzymał złoty medal za wzorową postawę sportowca . Po przybiegnięciu na metę w biegu na 800 m Mikołaj został udekorowany brązowym medalem. Później podszedł do swojego opiekuna Mirosława Gintera i zgłosił mu pomyłkę organizatorów mówiąc, że medal ten jemu się nie należy , ponieważ przed nim w tej kategorii wiekowej przybiegł Dominik Orlikowski. Po zgłoszeniu tego faktu organizatorzy spartakiady przyznali Mikołajowi Daleckiemu złoty medal ,,fair play” za postawę godną sportowca. Natomiast Mikołaj medal brązowy wręczył koledze z Kłodawy Dominikowi Orlikowskiemu, a sam na swoją szyję założył złoty medal z którego był bardzo dumny. Wszyscy bardzo pogratulowali Mikołajowi jego uczciwej postawy, która jest godna naśladowania.

Po spartakiadzie obejrzeliśmy mecz piłki nożnej Polska – Szwajcaria. Po powrocie do Balow odbyły się nocne podchody na których dzieci doskonale się bawiły. W niedzielę pojechaliśmy do Platschow, gdzie odwiedziliśmy zagrodę słoni i cyrk. Później pojechaliśmy do Grabow na basen, który znajduje się w pięknie położonym parku leśnym. Po powrocie do Balow odbył się pożegnalny grill, na którym oglądaliśmy mecz Mistrzostw Europy w piłce nożnej Niemcy- Słowacja. Następnego dnia po śniadaniu i ciepłym pożegnaniu udaliśmy się w drogę powrotną. Przy wysiadaniu i podczas pożegnania pojawiały się w oczach łzy wzruszenia u uczniów zaprzyjaźnionych grup. Opiekunami podczas wyjazdu i pobytu byli Mirosław Ginter, Zofia Noga i Magdalena Graban.

[gallery ids="4234,4235,4236,4237,4238,4239,4240,4241,4242,4243,4244,4245,4246,4247,4248,4249" orderby="rand"]