W dniu 25 sierpnia br. w Jeżewie k. Świecia miała miejsce uroczystość 100- lecia Pana Wacława Galas z Nowych Krąplewic, który to walczył w 18 Pułku Ułanów Pomorskich, stacjonującym w Cytadeli w Grudziądzu. Pan Wacław wraz z Pułkiem brał czynny udział w Kampanii Wrześniowej, a 1 września 1939 roku walczył w słynnej bitwie pod Krojantami.

W uroczystości udział wzięła delegacja z Gminy Chojnice: Pani Kazimiera Szark – opiekun Izby Pamięci im. 18 Pułku Ułanów Pomorskich w Zespole Szkół w Nowej Cerkwi i zarazem Honorowy Obywatel Gminy Chojnice, Pani Grażyna Winiecka-Prezes Fundacji „Szarża pod Krojantami”, Wójt Gminy Chojnice Zbigniew Szczepański oraz uczniowie ze szkoły im. 18 Pułku Ułanów Pomorskich w Nowej Cerkwi.