Różnice pomiędzy ogólnopolskim a samorządowym programem dla rodzin wielodzietnych oraz poradnik w jaki sposób wprowadzić samorządowy program dla rodzin wielodzietnych Samorządowy program dla rodzin wielodzietnych jest przedsięwzięciem lokalnym adresowanym do lokalnej społeczności i wykorzystującym lokalnych dostawców dóbr i usług, którzy zawarli z wójtem / burmistrzem / prezydentem miasta lub odpowiednio starostą lub marszałkiem porozumienie o oferowaniu lokalnym rodzinom wielodzietnym określonych ulg, zniżek, itp. Program rządowy pozbawiony jest cech lokalnych, adresowany jest do wszystkich rodzin wielodzietnych niezależnie od miejsca zamieszkania na terenie Polski oraz zawiera ulgi, zniżki, itp. oferowane przez podmioty, które przystąpiły do rządowego programu oferując określone preferencje w dostępie do dóbr i usług, które świadczą – wszystkim posiadaczom ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny – niezależnie od ich miejsca zamieszkania. Wykaz podmiotów partnerów rządowego programu publikowany jest na stronie internetowej www.rodzina.gov.pl i aktualizowany na bieżąco w miarę podpisywania umów z partnerami przystępującymi do rządowego programu. Programy samorządowe (różnego stopnia) nie są konkurencją programu rządowego, ale znaczącym jego uzupełnieniem. W codziennym życiu dla rodzin wielodzietnych mają pierwszoplanowe znaczenie, stąd jest bardzo potrzebne by samorządowe programy były stanowione. Uprawnienia do zniżek oferowane w ramach programu rządowego są potwierdzane przy wykorzystaniu ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny. Natomiast w przypadku programu samorządowego są możliwe dwa rozwiązania, tj. może być wydana samorządowa karta dużej rodziny lub – zamiast niej – może być wykorzystana ogólnopolska Karta Dużej Rodziny.