Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014-2020 jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym.

W sierpniu 2016 r. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Chojnicach rozpoczął realizację Podprogramu 2016 Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Pomocy Osobom Najbardziej Potrzebującym. Celem Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 jest dotarcie z pomocą żywnościową do grup osób najbardziej potrzebujących w całej Polsce. W ramach Podprogramu 2016, podobnie jak w roku poprzednim, osoby najbardziej potrzebujące mogą skorzystać ze wsparcia w postaci żywności oraz uczestniczyć w różnych działaniach wspierających, edukacyjnych i włączających. Mieszkańcom gminy Chojnice, którzy otrzymają w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Chojnicach Skierowanie do otrzymania pomocy żywnościowej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020, produkty żywnościowe, ośrodek będzie przekazywał cyklicznie przez cały okres trwania Podprogramu 2016, tj. do maja 2017 r., w formie paczek żywnościowych, w których każda z osób korzystających z Programu otrzyma następujące produkty: makaron jajeczny , ryż biały, herbatniki, mleko UHT, groszek z marchewką, fasola biała, koncentrat pomidorowy, powidła śliwkowe, gulasz wieprzowy z warzywami, filet z makreli w oleju, szynka drobiowa, cukier biały, olej rzepakowy. Zgodnie z Wytycznymi Instytucji Zarządzającej (MRPiPS) dla Instytucji Pośredniczącej i beneficjentów dotyczącymi działań realizowanych w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym w Podprogramie 2016 pomocą żywnościową w ramach Programu mogą być objęte osoby i rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej, spełniające kryteria określone w art. 7 ustawy o pomocy społecznej i których dochód nie przekracza 150% kryterium dochodowego uprawniającego do korzystania z pomocy społecznej, tj. 951 zł dla osoby samotnie gospodarującej i 771 zł dla osoby w rodzinie. Oprócz wsparcia żywnościowego Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Chojnicach realizuje i będzie realizować, m. in., działania: - usługi asystenta rodziny – do którego zadań należy, m.in.: - udzielanie pomocy rodzinom w poprawie ich sytuacji życiowej, w tym w zdobywaniu umiejętności prawidłowego prowadzenia gospodarstwa domowego, - udzielanie pomocy rodzinom w rozwiązywaniu problemów socjalnych, - udzielanie pomocy rodzinom w rozwiązywaniu problemów psychologicznych, - udzielanie pomocy rodzinom w rozwiązywaniu problemów wychowawczych z dziećmi, - wspieranie aktywności społecznej rodzin, - motywowanie członków rodzin do podnoszenia kwalifikacji zawodowych, - udzielanie pomocy w poszukiwaniu, podejmowaniu i utrzymywaniu pracy zarobkowej, - motywowanie do udziału w zajęciach grupowych dla rodziców, mających na celu kształtowanie prawidłowych wzorców rodzicielskich i umiejętności psychospołecznych, - udzielanie wsparcia dzieciom, w szczególności poprzez udział w zajęciach psychoedukacyjnych, - podejmowanie działań interwencyjnych i zaradczych w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa dzieci i rodzin, - prowadzenie indywidualnych konsultacji wychowawczych dla rodziców i dzieci, - specjalistyczne usługi opiekuńcze dla osób z zaburzeniami psychicznymi, usługi obejmują m.in.: - kształtowanie umiejętności zaspokajania podstawowych potrzeb życiowych i umiejętności społecznego funkcjonowania, motywowanie do aktywności, leczenia i rehabilitacji, poprzez np. wspólne organizowanie i spędzanie czasu wolnego, korzystanie z usług różnych instytucji, - pomoc w radzeniu sobie w sytuacjach kryzysowych – poradnictwo specjalistyczne, interwencje kryzysowe, wsparcie psychologiczne, rozmowy terapeutyczne, - ułatwienie dostępu do edukacji i kultury, - doradztwo, koordynację działań innych służb na rzecz rodziny, której członkiem jest osoba uzyskująca pomoc w formie specjalistycznych usług, - wspieranie i pomoc w uzyskaniu zatrudnienia, w tym zwłaszcza: w szukaniu informacji o pracy, pomoc w znalezieniu zatrudnienia lub alternatywnego zajęcia, w przygotowaniu do rozmowy z pracodawcą, wspieranie i asystowanie w kontaktach z pracodawcą, - pomoc w gospodarowaniu pieniędzmi, w tym: naukę planowania budżetu, asystowanie przy ponoszeniu wydatków, - usługi opiekuńcze - obejmują pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych, opiekę higieniczną, zaleconą przez lekarza pielęgnację oraz, w miarę możliwości, zapewnienie kontaktów z otoczeniem. - praca socjalna, czyli działalność zawodowa mająca na celu pomoc osobom i rodzinom we wzmacnianiu lub odzyskiwaniu zdolności do funkcjonowania w społeczeństwie poprzez pełnienie odpowiednich ról społecznych oraz tworzenie warunków sprzyjających temu. Dodatkowo, osoby korzystające ze wsparcia Programu będą mogły również wziąć udział w ciekawych warsztatach edukacyjnych dotyczących wzmacniania samodzielności i kompetencji w zakresie prowadzenia gospodarstwa domowego. O szczegółach informować będziemy na bieżąco. Wsparcie działaniami towarzyszącymi, pozwoli na zwiększenie wymiaru pomocy żywnościowej, która realizowana jest w ramach Programu. Podprogram 2016 jest kontynuacją Podprogramu 2015, w ramach którego Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Chojnicach objął wsparciem żywnościowym 1375 osób. Obok dystrybucji paczek żywnościowych świadczone były również usługi asystenta rodzinnego, usługi opiekuńcze, specjalistyczne usługi opiekuńcze, praca socjalna, a także realizowane były tzw. działania towarzyszące: warsztaty kulinarne oraz warsztaty dietetyczne i dotyczące zdrowego żywienia.