środa, 23 grudzień 2015 09:15

Nowe świadczenie rodzicielskie

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Od 1 stycznia 2016 r. osoby, które urodziły dziecko, a nie są uprawnione do zasiłku macierzyńskiego, będą mogły ubiegać się o tzw. świadczenie rodzicielskie w wysokości po 1000 zł miesięcznie. Uprawnionymi do pobierania tego świadczenia – niezależnie od dochodu rodziny – będą, między innymi: osoby bezrobotne, studenci, uczniowie, osoby wykonujące pracę na podstawie umów cywilnoprawnych.

Wsparcie będzie przysługiwało w pierwszym roku życia dziecka (52 tygodnie), a w przypadku urodzenia wieloraczków ten okres będzie wydłużony: w przypadku urodzenia dwojga dzieci świadczenie będzie przysługiwało przez okres 65 tygodni, trojga dzieci – 67 tygodni, czworga dzieci – 69 tygodni, pięciorga i więcej dzieci – 71 tygodni.

Świadczenie to będą mogli otrzymywać także rodzice dzieci urodzonych przed 01.01.2016 r., którzy nie mają prawa do zasiłku macierzyńskiego – w takim przypadku, świadczenie rodzicielskie będzie im przysługiwało od 1 stycznia 2016 roku do ukończenia przez dziecko 1 roku życia (i odpowiednio więcej w przypadku ciąży mnogiej).

Świadczenie rodzicielskie między innymi nie będzie przysługiwało, jeżeli jeden z rodziców dziecka będzie otrzymywał zasiłek macierzyński.
Wyświetlony 4479 razy Ostatnio zmieniany środa, 12 sierpień 2020 12:19