wtorek, 05 sierpień 2014 12:33

Najważniejsze wyzwania dla samorządu Gminy Chojnice na najbliższe lata

Najważniejsze wyzwania dla samorządu Gminy Chojnice na najbliższe lata

I. Budowa dróg lokalnych i osiedlowych na terenie gminy. a) ze środków unijnych w ramach kontraktu Człuchowsko – Chojnickiego Obszaru Funkcjonalnego z Zarządem Województwa Pomorskiego (obszar obejmujący miasto Człuchów i Chojnice oraz gminy wiejskie Człuchów i Chojnice) b) ze środków unijnych w ramach postępowań konkursowych. c) ze środków gminnych w ramach funkcjonującego „Programu budowy dróg lokalnych na terenie gminy Chojnice” Już dzisiaj kilka naszych Sołectw jest zainteresowana budową dróg na swym terenie poprzez przeznaczanie i kumulowanie części swych pieniędzy przez kolejne lata na ten cel. Realizacja wszystkich wniosków naszych Sołectw nie jest możliwa w tym roku ze względu na ograniczone możliwości gminnego Budżetu. Budżetu, który to opiera się na szeregu różnych wskaźnikach mikro i makroekonomicznych. A te ze względu na panującą recesję w gospodarce światowej mają niestety negatywny wpływ na pogarszającą się sytuację ekonomiczną samorządów gminnych, powiatowych czy też wojewódzkich w naszym kraju. Stąd uważam za priorytet budowę dróg lokalnych w kolejnym roku (2015) w sołectwach, które przez ostatnie lata rezerwowały i rezerwują pieniądze na ten cel ale ze względu na określone możliwości Budżetu Gminy nie znalazły się w planach inwestycyjnych na ten rok. Są to następujące Sołectwa: Topole –Władysławek, Ogorzeliny, Nieżychowice, Pawłówko-Lipienice, Funka oraz Lichnowy. droga w Lichnowach  14 droga w Nowym Ostrowitem  15 II. Kontynuacja budowy ścieżek rowerowych. 1. Ścieżki rowerowe wzdłuż dróg krajowych (asfalt) a) budowa ścieżek rowerowych wzdłuż dróg krajowych 22 i 25 tj. na odcinku Chojnice – Jeziorki do granic z gminą Czersk oraz na odcinku Zamarte – Kamionka (do granic z gminą Człuchów). 2. Ścieżki rowerowe wzdłuż dróg wojewódzkich. a) budowa ścieżki o nawierzchni asfaltowej wzdłuż drogi wojewódzkiej 212 na odcinku Nieżychowice - Zamarte (na terenach leśnych – nawierzchnia szutrowa); b) budowa ścieżki (asfalt) wzdłuż drogi wojewódzkiej 240 na odcinku Pawłowo – Silno; 3. Budowa ścieżek rowerowych, asfaltowych wzdłuż dróg powiatowych. a) ścieżka na trasie Chojnice – Angowice – Nowy Dwór (na ten odcinek Gmina posiada pełną dokumentację wraz z pozwoleniem na budowę); b) ścieżka na trasie Lichnowy – Sławęcin – Ogorzeliny – Zamarte; c) ścieżka rowerowa na trasie Charzykowy – Chojniczki – Jarcewo – Krojanty – Nowa Cerkiew – Racławki; d) ścieżka rowerowa na trasie Lichnowy – Ostrowite – Silno; e) pozostałe. fot. Karol Buława  16 fot. Barbara Stelmaszyk 17 III. Dalsze porządkowanie gospodarki wodno-ściekowej. 1. Poprzez wymianę starej i zużytej sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. 2. Modernizację i przebudowę niektórych przepompowni ścieków. 3. Dalszą modernizacja stacji uzdatniania wody. IV. Sukcesywne uzbrajanie w niezbędną infrastrukturę techniczną (woda, kanalizacja, prąd, drogi, oświetlenie) kolejnych naszych osiedli mieszkaniowych na terenie gminy. Dotyczy to przede wszystkim takich miejscowości jak: Chojniczki, Charzykowy, Lichnowy, Pawłowo, Pawłówko, Krojanty, Powałki, Swornegacie. Od 1990 roku liczba mieszkańców naszej gminy zwiększyła się o 4 tysiące i dziś wynosi prawie 18 tysięcy. V. Kontynuacja „Programu budowy wielofunkcyjnych boisk sportowych” o nawierzchni poliuretanowej o wymiarach 22x44 m tzw. „JASKÓŁECZKI” przy szkołach w następujących miejscowościach: w Pawłowie (gotowa dokumentacja); w Nowej Cerkwi; w Lichnowach oraz w Swornegaciach. Inwestycja zrealizowana: Świetlica wiejska w Nowej Cerkwi  18 VI. Budowa sali gimnastycznej wraz z przebudową budynku szkoły w Gimnazjum w Sławęcinie. Inwestycja zrealizowana: Sala gimnastyczna w Charzykowach  19 VII. Budowa nowych świetlic w Powałkach, Chojniczkach i Chojnatach. Inwestycja zrealizowana: Świetlica wiejska w Nowej Cerkwi  20 Inwestycja zrealizowana: Dom Kultury w Swornegaciach 21 Inwestycja zrealizowana: Świetlica wiejska w Kłodawie 22 VIII. Kontynuacja walki z bezrobociem poprzez stwarzanie korzystnych warunków dla inwestorów na terenie gminy Chojnice. a) utrzymywanie ulg co najmniej na dotychczasowym poziomie poprzez zwolnienia podatkowe uzależnione od nakładów poniesionych podczas budowy nowych zakładów dających nowe miejsca pracy lub w zależności od liczby nowoutworzonych miejsc pracy; b) zapraszanie inwestorów poprzez kompleksowo uzbrojone w niezbędną infrastrukturę techniczną (wod-kan, gaz, prąd, drogi) tereny inwestycyjne (Topole, Nieżychowice w sąsiedztwie chojnickiej obwodnicy czy też tereny w Szlachetnej położone w bezpośrednim sąsiedztwie drogi krajowej nr 22). Centrum Handlowe "Brama Pomorza", fot. J. Kolc   23 POMIMO ŚWIATOWEGO KRYZYSU W GOSPODARCE, W GMINIE CHOJNICE W LATACH 2010 – 2013 PRZYBYŁO PRAWIE 1 000 NOWYCH MIEJSC PRACY. Kolejni inwestorzy są zainteresowani rozwojem swoich firm na terenie naszej gminy pod warunkiem utrzymania i kontynuowania dotychczasowych form ich zapraszania i wspomagania. IX. Zagospodarowanie turystyczne szlaków wodnych (Brda, Zbrzyca, Chocina) X. Kreowanie SPOŁECZEŃSTWA OBYWATELSKIEGO na terenie gminy Chojnice między innymi poprzez instrumenty finansowe. 1. Wzrost roli Samorządów Wiejskich poprzez sukcesywne zwiększanie środków finansowych będących w ich dyspozycji. Tym samym zwiększanie ich znaczenia i odpowiedzialności za rozwój swych małych Ojczyzn czyli sołectw. 2. Sukcesywne zwiększanie środków finansowych dla różnych organizacji i stowarzyszeń działających na terenie naszych miejscowości jako ważnych podmiotów mogących mieć ogromny wpływ na poprawę jakości życia wszystkich mieszkańców.

Zbigniew Szczepański

Wyświetlony 4136 razy Ostatnio zmieniany środa, 12 sierpień 2020 12:17