piątek, 26 kwiecień 2024 13:19

Wręczenie Skier Ormuzdowych za 2023 rok w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku.

W piątek 12 kwietnia  2024 r. w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku odbyła się Uroczystość wręczenia Skier Ormuzdowych za 2023 rok. Kolegium redakcyjne Pomeranii wybrało ośmioro laureatów, którzy otrzymali z rąk przedstawicieli Pomeranii – Piotra Dziekanowskiego oraz Sławomira Lewandowskiego dyplom oraz tradycyjną statuetkę-rzeźbę.  W gronie wyróżnionych znalazła się Marzena Borzyszkowska nauczycielka języka kaszubskiego  Szkoły Podstawowej w Swornegaciach i jednocześnie propagatorka kultury kaszubskiej w lokalnym środowisku. Jest corocznym organizatorem eliminacji konkursu czytelniczego literatury kaszubskiej w powiecie chojnickim, inicjatorką wielu przedsięwzięć kulturowych szerzących kaszubszczyznę w Swornegaciach. Od 2018 roku współprowadzi Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Chojnickiej „Kaszuby”. Uczniowie przygotowani przez nią do wszelakich konkursów w języku kaszubskim często odnoszą wielkie sukcesy.

Skry Ormuzdowe wręczane są od 1985 roku przez redakcję miesięcznika Pomerania. Przyznawane są "za szerzenie wartości zasługujących na publiczne uznanie, pasje twórcze, propagowanie kultury kaszubskiej i innej pomorskiej, działania bez rozgłosu, przezwyciężanie trudnych środowiskowych warunków, społeczne inicjatywy
w dziedzinie kultury".

 

Nagrody, tradycyjne statuetki - rzeźby Skry Ormuzdowe.

) Laureatki nagrody Skier Ormuzdowych za 2023 rok Pani Marzena Borzyszkowska i Pani Justyna Pomierska oraz Pani Anita Sznajder Dyrektor Gminnego Zespołu Oświaty w Chojnicach, Pani Janina Kosiedowska prezes Odziała Miejskiego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Chojnicach, Jan Wyrowiński Prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, Zdzisław Bucław Dyrektor Szkoły Podstawowej w Swornegaciach.

Laureaci nagrody Skier Ormuzdowych za 2023 rok.

 Przemawiająca Pani Marzena Borzyszkowska nauczycielka języka kaszubskiego  Szkoły Podstawowej w Swornegaciach, laureatka nagrody Skier Ormuzdowych za 2023 rok.

Kaszubska Kapela "Purtki' z Chojnic oraz uczniowie Szkoły Podstawowej w Swornegaciach.

 

Wyświetlony 161 razy Ostatnio zmieniany piątek, 26 kwiecień 2024 14:36