poniedziałek, 27 luty 2023 09:55

Rewitalizacja zabytkowego parku dworskiego w Kruszce

logo PROW 2

Przedmiotem projektu pn. „Rewitalizacja zabytkowego parku dworskiego w Kruszce” była rewitalizacja zabytkowego parku dworskiego w Kruszce (park wpisany do gminnej ewidencji zabytków - karta nr gCh-164) wraz z elementami małej architektury, nasadzeniami drzew i krzewów, układem ścieżek oraz korekty układu wodnego.

Inwestycja była realizowana na dz. ewid. nr 144/21 położonej w gminie Chojnice w m. Kruszka. Działka stanowi park dworski o powierzchni 1,91 ha, zniszczony w wyniku nawałnicy w sierpniu 2017 roku.

Projekt zakładał wykorzystanie w optymalny sposób istniejących drzew, szczególnie najstarszych, stanowiących kluczowe elementy architektury krajobrazu.

Wykorzystano istniejące krzewy oraz zdecydowano o karczowaniu w przypadku osłonięcia powierzchni istniejących niecek stawowych.

Posadzone zostały nowe drzewa celem realizacji podstawowej funkcji parku. Na otwartych przestrzeniach (ubytki po nawałnicy) posadzono rodzime drzewa liściaste i iglaste.

Celem zagospodarowania zieleni parku jest utrzymanie naturalnego, lokalnego i rodzimego charakteru miejsca. Oprócz funkcji architektury krajobrazu drzewa i krzewy mają służyć także ochronie wody i gleby, ochronie pożytecznej fauny, pszczelarstwu, pozyskaniu owoców, rekreacji i edukacji.

Na terenie parku brak było ścieżek spacerowych co czyniło go niedostępnym a co za tym idzie nie pełnił on założonej funkcji. Wybudowano ścieżki spacerowe co pozwoliło na korzystanie z niezaprzeczalnych walorów parku. Od strony drogi publicznej przewidziano wydzielenie 4 stanowisk postojowych dla samochodów osobowych (w tym jednego dla osób ze szczególnymi potrzebami).

W ramach inwestycji wybudowano również:

• drewnianą wiatę z ławo-stołami;
  • kładkę (mostek) o konstrukcji drewnianej;
  • miejsce na ognisko z ławkami;
  • dodatkowe elementy wyposażenia: ławki parkowe, kosze na śmieci, stojak na rowery.

Wartość inwestycji: 945 860,93

Dofinansowanie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich: 234 031,00 zł.

Operacja realizowana jest w ramach poddziałania 19.2 "Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020.

Wyświetlony 1868 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 06 czerwiec 2023 10:21