piątek, 20 listopad 2015 11:13

Zaktualizowana informacja z dnia 23 czerwca 2015 r. dotycząca PO PŻ 2014-2020 PODPROGRAM 2015

Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014-2020 jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym.

Celem Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014 – 2020 jest dotarcie z pomocą żywnościową do grup osób najbardziej potrzebujących w całej Polsce. Od połowy maja 2015 roku rozpocznie się realizacja Podprogramu 2015, w ramach którego osoby najbardziej potrzebujące w całej Polsce będą mogły skorzystać ze wsparcia w postaci żywności, jak również możliwości uczestniczenia w różnych działaniach wspierających, edukacyjnych i włączających. Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014 – 2020 jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym. Do końca kwietnia 2016 roku osoby, które otrzymają w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Chojnicach /Skierowanie do otrzymania pomocy żywnościowej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020/, będą mogły skorzystać ze wsparcia w postaci żywności, która cyklicznie będzie dystrybuowana w formie paczek żywnościowych. Każda z osób korzystających z Programu otrzyma w paczkach żywnościowych produkty następującego typu: makaron świderki , ryż biały, kaszę jęczmienną, płatki kukurydziane, mleko UHT, ser żółty , groszek z marchewką, koncentrat pomidorowy, dżem truskawkowy, mielonkę wieprzową , klopsiki w sosie własnym, cukier biały, olej rzepakowy. Ww. skierowanie do otrzymania pomocy żywnościowej mogą uzyskać osoby spełniające kryteria kwalifikowalności do statusu osoby najbardziej potrzebującej, tj. osoby samotnie gospodarujące i członkowie rodzin, którzy znajdują się w trudnej sytuacji życiowej, spełniają kryteria określone w art. 7 ustawy o pomocy społecznej i których dochód nie przekracza 150% kryterium dochodowego uprawniającego do korzystania z pomocy społecznej (951 zł dla osoby samotnie gospodarującej i 771 zł dla osoby w rodzinie). Oprócz wsparcia żywnościowego Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Chojnicach realizuje i będzie realizować, m. in., działania: - usługi asystenta rodziny – do którego zadań  należy, m.in.: - udzielanie pomocy rodzinom w poprawie ich sytuacji życiowej, w tym w zdobywaniu umiejętności prawidłowego prowadzenia gospodarstwa domowego, - udzielanie pomocy rodzinom w rozwiązywaniu problemów socjalnych, -  udzielanie pomocy rodzinom w rozwiązywaniu problemów psychologicznych, -  udzielanie pomocy rodzinom w rozwiązywaniu problemów wychowawczych z dziećmi, -  wspieranie aktywności społecznej rodzin, -  motywowanie członków rodzin do podnoszenia kwalifikacji zawodowych, -  udzielanie pomocy w poszukiwaniu, podejmowaniu i utrzymywaniu pracy zarobkowej, -  motywowanie do udziału w zajęciach grupowych dla rodziców, mających na celu kształtowanie prawidłowych wzorców rodzicielskich i umiejętności psychospołecznych, -  udzielanie wsparcia dzieciom, w szczególności poprzez udział w zajęciach psychoedukacyjnych, -  podejmowanie działań interwencyjnych i zaradczych w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa dzieci i rodzin, -  prowadzenie indywidualnych konsultacji wychowawczych dla rodziców i dzieci, - specjalistyczne usługi opiekuńcze dla osób z zaburzeniami psychicznymi, usługi obejmują m.in.: - kształtowanie umiejętności zaspokajania podstawowych potrzeb życiowych i umiejętności społecznego funkcjonowania, motywowanie do aktywności, leczenia i rehabilitacji, poprzez np. wspólne organizowanie i spędzanie czasu wolnego, korzystanie z usług różnych instytucji, - pomoc w radzeniu sobie w sytuacjach kryzysowych – poradnictwo specjalistyczne, interwencje kryzysowe, wsparcie psychologiczne, rozmowy terapeutyczne, - ułatwienie dostępu do edukacji i kultury, - doradztwo, koordynację działań innych służb na rzecz rodziny, której członkiem jest osoba uzyskująca pomoc w formie specjalistycznych usług, - wspieranie i pomoc w uzyskaniu zatrudnienia, w tym zwłaszcza: w szukaniu informacji o pracy, pomoc w znalezieniu zatrudnienia lub alternatywnego zajęcia, w przygotowaniu do rozmowy z pracodawcą, wspieranie i asystowanie w kontaktach z pracodawcą, - pomoc w gospodarowaniu pieniędzmi, w tym: naukę planowania budżetu, asystowanie przy ponoszeniu wydatków, - usługi opiekuńcze - obejmują pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych, opiekę higieniczną, zaleconą przez lekarza pielęgnację oraz, w miarę możliwości, zapewnienie kontaktów z otoczeniem. - praca socjalna, czyli działalność zawodowa mająca na celu pomoc osobom i rodzinom we wzmacnianiu lub odzyskiwaniu zdolności do funkcjonowania w społeczeństwie poprzez pełnienie odpowiednich ról społecznych oraz tworzenie warunków sprzyjających temu. Osoby korzystające ze wsparcia Programu w naszym województwie będą mogły również wziąć udział w ciekawych warsztatach edukacyjnych dotyczących wzmacniania samodzielności i kompetencji w zakresie prowadzenia gospodarstwa domowego. O szczegółach informować będziemy na bieżąco. Wsparcie działaniami towarzyszącymi, pozwoli na zwiększenie wymiaru pomocy żywnościowej, która realizowana jest w ramach Programu. Podprogram 2015 jest kontynuacją Podprogramu 2014, w ramach którego Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Chojnicach  objął wsparciem żywnościowym 1500 osób. Obok dystrybucji paczek, prowadzone były również działania  towarzyszące: - usługi asystenta rodziny, - usługi opiekuńcze, - specjalistyczne usługi opiekuńcze, - praca socjalna.
Wyświetlony 407 razy Ostatnio zmieniany środa, 12 sierpień 2020 12:19