środa, 31 marzec 2021 13:59

ZOSTAŃ ROLNIKIEM ROKU REGIONU MORZA BAŁTYCKIEGO 2021

Szanowni Państwo,

Fundacja WWF, pod patronatem Centrum Doradztwa Rolniczego i Koalicji Żywa Ziemia, po raz kolejny ogłasza konkurs na Rolnika Roku Regionu Morza Bałtyckiego. Nagroda jest przyznawana za stosowanie praktyk przyjaznych środowisku morskiemu, a w szczególności praktyk ograniczających odpływ substancji biogennych (związków azotu i fosforu) do wód. Zbyt duże ilości związków azotu i fosforu w wodzie tworzą idealne warunki do zakwitów glonów i sinic. Nadmierne zakwity przyczyniają się do powiększania przydennych pustyń tlenowych, gdzie zamiera podwodne życie. By zahamować zamieranie Bałtyku należy zredukować spływ związków azotu i fosforu do wód. Za eutrofizację, czyli negatywne w skutkach przeżyźnienie wód, często obwiniani są rolnicy, jako że m.in. ich działalność jest źródłem dopływu substancji biogennych. Sektor rolnictwa może jednak znacznie ograniczyć ilość zanieczyszczeń emitowanych z gospodarstw.

Jak pokazuje konkurs na Rolnika Roku, wiele gospodarstw podejmuje aktywne działania w celu zniwelowania tej emisji i zmierza w kierunku rolnictwa przyjaznego środowisku. Dzięki nim jest szansa na ograniczenie eutrofizacji, która prowadzi nie tylko do powiększania zasięgu pustyń tlenowych (tzw. martwych stref), ale także do zamykania kąpielisk z powodu zakwitów sinic. Konkurs adresowany jest do rolników/rolniczek indywidualnych, gospodarstw rodzinnych, czy przedsiębiorstw rolnych, czerpiących dochód z produkcji konwencjonalnej lub ekologicznej. Nominowany rolnik lub rolnicy muszą prowadzić działalność w obrębie zlewiska Morza Bałtyckiego. Terytorium Polski w 99,7% znajduje się w zlewisku Bałtyku, dlatego przyjmujemy zgłoszenia do konkursu od uczestniczek, uczestników prawie z całego kraju.

Zwycięzcy I etapu, ogólnokrajowego, otrzymają nagrody w wysokości:

  • 1000 euro (I miejsce),
  • 500 euro (II miejsce),
  • 300 euro (III miejsce).

 

Zwycięzca II etapu, całego regionu bałtyckiego, otrzyma nagrodę w wysokości 10 000 euro.

Zgłoszenia do konkursu przyjmujemy do 11 maja 2021 r. Formularz zgłoszeniowy, informacje o kryteriach konkursu oraz praktykach przyjaznych Bałtykowi, a także plakat konkursowy dostępne są na stronie: https://zdrowybaltyk.pl/rolnik-roku-morza-baltyckiego/o-konkursie.

Zachęcam do odwiedzenia strony www.zdrowybaltyk.pl, gdzie można się dowiedzieć więcej o procesie eutrofizacji oraz praktykach przyjaznych środowisku Morza Bałtyckiego.

rolnik roku 2021 plakat

 

Wyświetlony 4413 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 01 kwiecień 2021 12:04