środa, 23 czerwiec 2021 11:12

Projekt ,,Zielone Mleko"

W dniu 11 czerwca 2021 r. odbyło się spotkanie inaugurujące rozpoczęcie prac na projektem.
W spotkaniu uczestniczyli członkowie grupy operacyjnej na rzecz innowacji EPI, do której należy: Lokalna Grupa Działania Sandry Brdy, Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie, Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy, Spółdzielcza Mleczarnia Spomlek oraz przedstawiciele 7 gospodarstw rolnych.
Celem działania konsorcjum utworzonego przez  Lokalną Grupę Działania Sandry Brdy jest opracowanie innowacyjnego modelu produkcji mleka i serów dojrzewających o podwyższonych walorach odżywczych, wyższej w porównaniu z konwencjonalną produkcją zawartością witamin rozpuszczalnych w tłuszczach i betakarotenu oraz korzystniejszym stosunkiem kwasów tłuszczowych nasyconych do nienasyconych.  
Realizacja operacji umożliwi opracowanie nowego modelu wykorzystania w praktyce rolniczej trwałych użytków zielonych (pastwiska i użytki zielone użytkowane kośnie), wzbogaconych dedykowanymi na potrzeby projektu specjalistycznymi mieszankami traw z udziałem koniczyn i ziół. Trwałe użytki zielone stanowić będą bazę paszową dla krów mlecznych ekstensywnie. Jego efektem będzie produkcja mleka o podwyższonej jakości biologicznej, które posłuży jako surowiec. Nowe, innowacyjne produkty spożywcze, w przypadku projektu „Zielone Mleko” – unikatowy ser dojrzewający, mogą zyskać znaczenie rynkowe na terenie całej Unii Europejskiej, a także poza nią. Będzie to możliwe poprzez wykorzystanie obecnych kontaktów handlowych Spółdzielczej Mleczarni Spomlek w Europie i na innych kontynentach, na rynkach gdzie konsumenci coraz częściej oczekują żywności cechującej się gwarantowaną wysoką jakością i korzystną ceną.

Opracowane rezultaty operacji „Zielone Mleko” w swoim założeniu ma być podpowiedzią - wskazaniem drogi postępowania dla rolników - producentów mleka, chcących zorientować swoją produkcję zwierzęcą na oczekiwania rynku. Opracowany model produkcji mleka, może być alternatywą dla funkcjonowania gospodarstw chcących rozwijać produkcję wysokiej jakości mleka w warunkach półintensywnych i ekstensywnych (w stadach o przeciętnym poziomie produkcyjnym 5-8 tys. kg mleka od krowy w laktacji) z wykorzystaniem trwałych użytków zielonych. Jest jednocześnie propozycją skierowaną do zakładów zajmujących się przetwórstwem mleka i chcących wprowadzać na rynek produkty żywnościowe o unikalnych (proekologicznych, prozdrowotnych) walorach.

Więcej informacji o projekcie można znaleźć na stronie internetowej:  www.zielonemleko.eu  oraz na facebooku  - Zielone Mleko.

image004

Wyświetlony 4167 razy Ostatnio zmieniany środa, 23 czerwiec 2021 11:17