środa, 30 czerwiec 2021 17:07

Gmina Chojnice - Laureat rankingu Finansowego Samorządu Terytorialnego w Polsce w 2020 r.

ranking samorządów Forum Ekonomiczne

Chojnice, Poddębice, Podkowa Leśna, Poznań i powiat wrocławski zostały laureatami rankingu finansowego samorządu terytorialnego w Polsce w 2020 r. przygotowanego przez Fundację Instytut Studiów Wschodnich (organizatora Forum Ekonomicznego w Karpaczu) we współpracy z Uniwersytetem Ekonomicznym we Wrocławiu.

Prof. Bartłomiej Nita z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, który przedstawił wyniki tegorocznego rankingu przypomniał, że głównym celem tej analizy było pokazanie kondycji finansowej JST w pandemicznym, 2020 roku. 

„Przyjęliśmy założenie, że poprzedni rok to był rok pandemiczny, który niewątpliwie wpłynął na kondycję samorządów. W związku z tym uzupełniliśmy analizy o nakłady związane z przeciwdziałaniem i usuwaniem skutków pandemii Covid-19. Dla zapewnienia porównywalności rankingu w tegorocznej edycji uwzględniliśmy te same kryteria i te same wskaźniki, które były przyjęte w latach ubiegłych” – podkreślił prof. Nita.

Ranking przygotowano w oparciu o dane RIO na koniec 2020 r. „Zbudowaliśmy syntetyczny indeks, który jest pochodną siedmiu wskaźników: udziału dochodów własnych w dochodach ogółem JST, relacji nadwyżki operacyjnej do dochodów ogółem, udział wydatków inwestycyjnych w wydatkach ogółem, obciążenia wydatków bieżących wydatkami na wynagrodzenia i pochodne, udziału środków europejskich w wydatkach, relacji zobowiązań do dochodów oraz udziału podatku dochodowego od osób fizycznych” – wyliczył prof. Nita.

Laureatami tegorocznego rankingu w pięciu kategoriach zostały: gmina Chojnice (gminy wiejskie), gmina Poddębice (gminy miejsko-wiejskie), Podkowa Leśna (gminy miejskie), Poznań (miasta na prawach powiatu), powiat wrocławski (powiaty ziemskie).

Omawiając wyniki rankingu, prof. Nita zwrócił uwagę na duży awans gminy Chojnice. „Sukces Chojnic jest spektakularny, bo jeszcze rok temu gmina znajdowała się na 256 miejscu, więc ten skok jest ogromny. Analiza danych finansowych wskazuje, że przede wszystkim zdecydowała tu nadwyżka operacyjna do dochodów ogółem oraz udział podatku PIT w dochodach bieżących. Mniejsze znaczenie miał udział środków europejskich w wydatkach ogółem” – tłumaczył prof. Nita. 

W zestawieniu wydatków JST na działania związane z zapobieganiem i przeciwdziałaniem skutkom pandemii Covid-19 laureatami w poszczególnych kategoriach zostały: powiat kluczborski (powiaty ziemskie), Kraków (miasta na prawach powiatu), Szczyrk (gminy miejskie), Sokółka (gminy miejsko-wiejskie) i Kleszczów (gminy wiejskie). 

Szczegółowe wyniki Rankingu Finansowego Samorządu Terytorialnego w Polsce w 2020

W grupie 1533 gmin wiejskich w 2020 roku najlepsze wyniki uzyskały: 

1. Chojnice (woj. pomorskie) 
2. Baranów ( woj. wielkopolskie) 
3. Dobra Szczecińska (woj. zachodniopomorskie) 
4. Kleszczów (woj. łódzkie) 
5. Stawiguda (woj. warmińsko-mazurskie) 
6. Solina (woj. podkarpackie) 
7. Kobierzyce (woj. dolnośląskie) 
8. Osielsko (woj. kujawsko-pomorskie) 
9. Michałowice (woj. mazowieckie) 
10.Jarocin (woj. podkarpackie)

W grupie 642 gmin miejsko-wiejskich w 2020 roku najlepsze wyniki uzyskały:

1. Poddębice (woj. łódzkie)
2. Konstancin-Jeziorna (woj. mazowieckie)
3. Łomianki (woj. mazowieckie)
4. Morawica (woj. świętokrzyskie)
5. Brwinów (woj. mazowieckie)
6. Choroszcz (woj. podlaskie)
7. Halinów (woj. mazowieckie)
8. Jelcz-Laskowice (woj. dolnośląskie)
9. Stryków (woj. łódzkie)
10. Brzeszcze (woj. małopolskie)

W grupie 236 gmin miejskich w 2020 roku najlepsze wyniki uzyskały:

1. Podkowa Leśna (woj. mazowieckie)
2. Jordanów (woj. małopolskie)
3. Puszczykowo (woj. wielkopolskie)
4. Szklarska Poręba (woj. dolnośląskie)
5. Polanica-Zdrój (woj. dolnośląskie)
6. Hel (woj. pomorskie)
7. Józefów (woj. mazowieckie)
8. Imielin (woj. śląskie)
9. Świdnik (woj. lubelskie)
10. Ząbki (woj. mazowieckie)

W grupie 66 miast na prawach powiatów w 2020 roku najlepsze wyniki uzyskały:

1. Poznań
2. Tychy
3. Gliwice
4. Warszawa
5. Gdańsk
6. Katowice
7. Sopot
8. Świnoujście
9. Sosnowiec
10. Bielsko-Biała

W grupie 314 powiatów ziemskich w 2020 roku najlepsze wyniki uzyskały: 

1. powiat wrocławski (woj. dolnośląskie) 
2. powiat bydgoski (woj. kujawsko-pomorskie) 
3. powiat poznański (woj. wielkopolskie) 
4. powiat pruszkowski (woj. mazowieckie) 
5. powiat bielski (woj. śląskie) 
6. powiat gdański (woj. pomorskie) 
7. powiat warszawski zachodni (woj. mazowieckie) 
8. powiat wołomiński (woj. mazowieckie) 
9. powiat krakowski (woj. małopolskie) 
10. powiat grudziądzki (woj. kujawsko-pomorskie)

Serwis Samorządowy PAP objął ranking patronatem medialnym.

www.samorzad.pap.pl

Wyświetlony 4380 razy Ostatnio zmieniany środa, 30 czerwiec 2021 17:15