środa, 21 lipiec 2021 09:25

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Chojnice Akolada

Woda sodowa uderza do głowy, a co może zdziałać zwykła soda?

Odpowiedź na to pytanie znają już uczestnicy projektu „Juta, bawełna, własne wyroby, poprawmy klimat dla świata wygody!”; projektu realizowanego przez Stowarzyszenie Akolada dla mieszkańców gminy Chojnice. Oczywiście nie tylko tytułowa soda jest bohaterem projektu, jest nim przede wszystkim promocja pewnego stylu życia – zmiana postaw, zachowań, przyzwyczajeń a wszystko po to, aby być bardziej „eko”. „Eko” w tym najprostszym rozumieniu, czyli w życiu codziennym. Wykonując Nasze codzienne czynności, jesteśmy bowiem w stanie dużo zmienić. Możemy np. wytwarzać w domu mniej odpadów czy „produkować” własne środki czystości. I właśnie taką wiedzę zdobywali uczestnicy projektu, zarówno ci najmłodsi, jak i dorośli.

Młodzi ludzie poznali np. sposoby na ograniczenie zużywania folii spożywczej. Z pozyskanych materiałów, wykorzystując wosk pszczeli, stworzyli woskowijki, czyli naturalne opakowania do żywności, które można wykorzystywać wielokrotnie. Dzieci i młodzież, z zebranych surowców wtórnych, zaprojektowali i przygotowali eko-zabawki. I tak z odpadów powstały gry planszowe, lalki, samochody itp.

Dorośli, z kolei, poznali przepisy na naturalne środki czystości. Wykorzystując np. sodę oczyszczoną, boraks czy kwasek cytrynowy, przygotowali uniwersalne pasty do czyszczenia. Poznali również zalety octu, jako znakomitego środka czyszczącego. Uczestnicy projektu, wyszli z warsztatów z kilkoma słoiczkami, wypełnionymi nowymi produktami, które będą mogli wypróbować w codziennych porządkach.

W ramach projektu powstało kilka grup krawieckich, w ramach których Panie z takich miejscowości jak: Czartołomie, Kłodawa, Nowe Ostrowite, Nowa Cerkiew czy Krojanty, pod czujnym okiem instruktora, uszyły torby na zakupy czy siateczki na owoce. Powstały opakowania, z których można korzystać wielokrotnie - znakomicie zastępują reklamówki jednorazowe.

Projekt „Juta, bawełna, własne wyroby, poprawmy klimat dla świata wygody!” dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku www.wfos.gdansk.pl

2

3

8

9

10

13

14

16

20

21

24

13123

98182

99038

100899

102094

logotypy jpg

Wyświetlony 4716 razy Ostatnio zmieniany środa, 21 lipiec 2021 09:34