środa, 10 listopad 2021 18:33

Bieguny bogactwa w Polsce. Gmina na Pomorzu wyprzedziła "wianuszek" warszawski

Piszą o nas:

Prezentowaliśmy ostatnio bieguny biedy w Polsce, więc dla odmiany teraz bieguny bogactwa. Przez lata w zestawieniu wpływów z PIT na mieszkańca pierwsze miejsca w kraju zajmowały gminy wokół Warszawy. Podkowa Leśna, Konstancin-Jeziorna, Michałowice i Izabelin muszą jednak uznać nowego lidera. Wdrapała się na tę pozycję niebywałym skokiem w górę gmina Chojnice w województwie pomorskim. I to wcale nie chodzi o gminę miejską, ale wiejską.

  • Wiejska część gminy Chojnice na Kaszubach okazała się najlepszą w Polsce, jeśli chodzi o dochody z PIT na dorosłego mieszkańca
  • Wyprzedziła dotychczas bijące się co roku o fotel lidera gminy podwarszawskie
  • Okazuje się, że to efekt jednorazowej transakcji sprzedaży firmy przez osobę fizyczną
  • Poprawiają się jednak wszystkie wskaźniki w gminie, mocno spadło bezrobocie i liczba osób korzystających z pomocy społecznej
  • W tym roku na fotel lidera powinna wrócić prawdopodobnie Podkowa Leśna

Gracz w Lotto w Chojnicach wygrał 26 października b.r. 100 tys. w Super Szansę. Były w Chojnicach już jednak wcześniej dużo wyższe wygrane. Aż 17-milionowa padła w 2012 r., prawie 7-milionowa w 2013 r. oraz milion złotych w 2015 r., więc to szczególna miejscowość na mapie Polski - pokazują statystyki Lotto. Być może gracz z 17 mln zł próbował później przechytrzyć system w kolejnych latach? Tak czy inaczej, w 2020 wygranej nie było żadnej, a w 2019 r. tylko jedna na kwotę 149 tys. zł w Mini Lotto, więc wygląda na to, że passa się skończyła.

Piszemy o tym dlatego, że Chojnice - i to gmina wiejska, a nie ta miejska - stały się nagle w ub.r. biegunem bogactwa w Polsce. Sprawdziliśmy wpływy z PIT we wszystkich gminach i powiatach w kraju i z obliczeń wychodzi na to, że do tej właśnie gminy wpłynęło w 2020 r. aż 97,2 mln zł tytułem podatku dochodowego od osób fizycznych - wynika z danych Ministerstwa Finansów. Dla porównania rok wcześniej było to tylko 15,1 mln zł.

Gminy dostawały w ub.r. 38,16 proc. wpływów państwa z PIT, można więc wyliczyć, że mieszkańcy terenów wiejskich Chojnic wypracowali łącznie 254 mln zł tego podatku (97,2 mln zł dzielone przez 38,16 proc.). Co ciekawe, podobne wyliczenie dla miejskiej części Chojnic mówi o tylko 95 mln zł. Wieś pokonała tym razem miasto?

Bieguny bogactwa w Polsce - wpływy z PIT na mieszkańca w 2020 r.

Mieszkańców w wieku produkcyjnym i poprodukcyjnym (potencjalnych podatników PIT), czyli dorosłych jest w wiejskich Chojnicach przy tym 15 084, więc przeliczając na osobę, przypada miesięcznie wpłata 1 408 zł tytułem PIT. To o aż 1 187 zł więcej niż rok wcześniej. Taki podatek odpowiada wynagrodzeniu rzędu 12,3 tys. zł brutto miesięcznie (8,8 tys. zł netto) przy umowie o pracę.

Dla porównania, druga w kolejności biegun bogactwa miejscowość, czyli położona 33 km od Warszawy Podkowa Leśna miała 1 014 zł miesięcznych wpływów z PIT na dorosłego mieszkańca, a trzecie w rankingu Michałowice (17 km od Warszawy) - 939 zł.

Liczba mieszkańców dorosłych w ciągu roku wzrosła w Chojnicach o 137, więc może to w tym gronie trzeba szukać odpowiedzialnych za taki stan rzeczy? A może wprowadziła się tam jakaś firma działająca w formie osoby fizycznej. Zapytaliśmy wójta gminy.

- Na terenie Gminy Chojnice w Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej w miejscowości Topole doszło do transakcji handlowej, dotyczącej sprzedaży dużej firmy. Wartość transakcji była ogromna. Z tego tytułu, że sprzedającym była osoba fizyczna, gmina Chojnice otrzymała zastrzyk finansowy w postaci udziału w podatku dochodowym od osób fizycznych (38,18 proc.) - na kwotę 86 mln zł. Stąd odpis dla Gminy Chojnice wyniósł w 2020 r. łącznie 102 mln zł - wyjaśnia Business Insiderowi wójt gminy Zbigniew Szczepański.

 

Tekst za:

https://businessinsider.com.pl/finanse/makroekonomia/bieguny-bogactwa-w-polsce-gmina-na-pomorzu-wyprzedzila-wianuszek-warszawski/54gs12x

Autor:

Jacek Frączyk

Wyświetlony 3567 razy Ostatnio zmieniany środa, 10 listopad 2021 18:45