poniedziałek, 17 styczeń 2022 13:08

Komunikat Powiatowego Lekarza Weterynarii w Chojnicach w związku z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków na terenie powiatu człuchowskiego

Komunikat Powiatowego Lekarza Weterynarii w Chojnicach w związku z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków na terenie powiatu człuchowskiego. 

W związku z  potwierdzeniem wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków u łabędzi na terenie powiatu człuchowskiego, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Chojnicach  apeluje do hodowców drobiu o wyposażenie się w maty oraz w środki dezynfekcyjne oraz przypomina o konieczności zachowania zasad higieny przez osoby zajmujące się drobiem.

Obecnie Wojewoda Pomorski prowadzi  prace legislacyjne  nad rozporządzeniem w tej sprawie. Rozporządzenie ukaże się w najbliższych dniach i nakaże odizolowanie drobiu od  ptaków dzikich  w kurnikach lub na zadaszonych wybiegach oraz  wyłożenie mat dezynfekcyjnych przed wejściami do pomieszczeń, w których utrzymywany jest drób. Bieżące informacje na temat wprowadzanych ograniczeń będą umieszczane na stronie Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Chojnicach, w związku z czym Powiatowy Lekarz Weterynarii w Chojnicach prosi hodowców o ich bieżące śledzenie.

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Chojnicach przypomina również, że ww. wirus wysoce zjadliwej grypy ptaków ( HPAI) nie jest groźny dla ludzi, ale jest bardzo szkodliwy dla gospodarki.

Jednocześnie informuje się, że do PIW w Chojnicach należy zgłaszać utrzymywanie drobiu. O zgłaszanie proszeni są wszyscy hodowcy drobiu, także zgłaszający się w poprzednich latach. Zgłoszenia można dokonać osobiście, pocztą tradycyjną lub drogą mailową- link do druku zgłoszenia: http://chojnice.piw.gov.pl/index.php/wzory-dokumentow. Przyjmowane są także zgłoszenia napisane odręcznie zawierające dane zgłaszającego, ilość i rodzaj hodowanego drobiu oraz adres, gdzie jest on utrzymywany.

lek. wet. Katarzyna Falgowska

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Chojnicach

 

xxx

 

Szanowny Hodowco!

POSIADASZ DRÓB?

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Chojnicach prowadzi nowy spis miejsc utrzymywania drobiu.

Zgłoszenia można przekazywać:

Wzór znajduje się pod pozycją nr 1 na ww. stronie.

  • mailowo ( adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ), pocztą tradycyjną lub osobiście,
  • o zgłaszanie proszeni są wszyscy hodowcy drobiu, także zgłaszający się w poprzednich latach
  • w zgłoszeniu należy podać dane zgłaszającego, ilość i rodzaj utrzymywanego drobiu oraz adres, gdzie jest utrzymywany.

Niniejszy spis prowadzony jest w związku z zagrożeniem wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków na terenie powiatu chojnickiego.

 

Wyświetlony 3158 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 17 styczeń 2022 13:18