poniedziałek, 22 sierpień 2022 07:53

TO BYŁ XXV FESTIWAL SZANT

Tegoroczna edycja Festiwalu Piosenki Żeglarskiej w Charzykowach była wyjątkowa pod wieloma względami. Przede wszystkim była to „srebrna”, bo XXV edycja charzykowskiego festiwalu. Wydarzenie było też jednym z ważniejszych elementów obchodów setnej rocznicy powstania Chojnickiego Klubu Żeglarskiego. Koncerty były również okazją do spotkań bez limitów i ograniczeń dla licznych miłośników szant, po przerwie spowodowanej pandemią.

Tegoroczne szanty zostały wzbogacone również o dodatkowe działania. Mowa tu o Alior Bank – Partnerze Głównym Wydarzenia, dzięki któremu na terenie Festiwalu powstała strefa, gdzie zarówno młodsi miłośnicy szant jak i dorośli, mogli uczestniczyć w różnego rodzaju animacjach. Odwiedzający strefę Alior Bank, zarówno w piątek jak i sobotę, mogli liczyć również na upominki.

Festiwal rozpoczął się od koncertu zespołu Klang skierowanego do najmłodszej publiczności, a zorganizowanego 11 sierpnia dla uczestników Żeglarskiej Gry Terenowej. Zespół KLANG wystąpił też 12 sierpnia, w repertuarze skierowanym do trochę starszej grupy widzów (ale nie tylko!). Tego samego dnia publiczność zgromadzona w charzykowskim amfiteatrze mogła podziwiać też występ gdyńskiej grupy Atlantyda, zespołów: Własny Port,  Węże z Poligonu oraz Jan i Klan. Grupy te, prócz dobrej muzyki, zaprezentowały też sporą dawkę dobrego humoru. Publiczność nie zawiodła i bawiła się wyśmienicie podczas występów wszystkich wykonawców.

W sobotni wieczór przed charzykowską publicznością, w bardzo zróżnicowanym repertuarze zaprezentowały się kolejne zespoły związane z kulturą żeglarską. Był to też dzień, w którym obchodzono kolejny jubileusz – trzydziestolecie świętował zespół Perły i Łotry, będący od wielu lat współorganizatorem charzykowskiego festiwalu. Wystąpiła też  folkowa formacja Tortuga, której repertuar stanowią autorskie kompozycje i stare piosenki żeglarskie. Publiczność bardzo ciepło przyjęła również  The Nierobbers – zespół, który w 2018 roku zwyciężył w konkursie zorganizowanym w ramach Festiwalu Piosenki Żeglarskiej w Charzykowach. Zasłużone brawa i owacje „zgarnęli” Dominika Żukowska i Andrzej Korycki, którzy zaprezentowali się w trochę nostalgicznym repertuarze. Występ ten bardzo przypadł do gustu zgromadzonej publiczności. Duet nie tylko doskonale śpiewał, ale również bawił publiczność i wciągał do wspólnych wykonań.  Miłośników folk rocka ucieszył występ Orkiestry Samanta, obecnej od ponad 20 lat  scenach szantowych w Polsce i Europie. Żywioł, ekspresja i różnorodność stanowiły niewątpliwy atut koncertu tej grupy.

Całość zakończyło oczywiście wspólne wykonanie piosenki „Pożegnanie Liverpoolu” oraz słowa „Do zobaczenia za rok!”.

8
9
10
1
2
3
4
5
6
7
20
11
12
13
14
15
16
17
18
19
30
21
22
23
24
25
26
27
28a
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
Previous Next Play Pause

 
Wyświetlony 2788 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 22 sierpień 2022 09:27