środa, 05 październik 2022 09:17

INFORMACJA! Dystrybucja jodku potasu na terenie gminy Chojnice

30 września br. wiceminister MSWiA Błażej Poboży oraz dr Łukasz Młynarkiewicz - prezes Państwowej Agencji Atomistyki oraz prof. dr hab. n. med. Wojciech Zgliczyński - kierownik Kliniki Endokrynologii CMKP w Szpitalu Bielańskim, konsultant województwa mazowieckiego w zakresie endokrynologii przedstawili szczegóły dotyczące dystrybucji jodku potasu.

Wiceminister podkreślił, że podjęte przez MSWiA działania są związane z procedurami zarządzania kryzysowego i służą zapewnieniu bezpieczeństwa obywatelom.

Dr Łukasz Młynarkiewicz, prezes Państwowej Agencji Atomistyki, zapewnił, że rosyjskie działania militarne na Ukrainie oraz ataki na Zaporoską Elektrownię Jądrową nie stwarzają bezpośredniego zagrożenia dla mieszkańców Polski.

Na konferencji przekonywano, że zagrożenie katastrofą jest znikome. A jeśli katastrofa nastąpi będziemy mieć czas, by przyjąć dawki jodu z wyprzedzeniem.

W przypadku konieczności przeprowadzenia profilaktyki jodowej, w razie wystąpienia zdarzenia radiacyjnego skutkującego uwolnieniem do otoczenia jodu radioaktywnego, dawkowanie tabletek dla mieszkańców Gminy Chojnice przeprowadzone zostanie za pośrednictwem Samodzielnej Publicznej Przychodni Wiejskiej Gminy Chojnice.

W związku z tym (wyłącznie w sytuacji uruchomienia działań interwencyjnych spowodowanych podwyższonym poziomem dawki promieniowania) tabletki będą wydawane mieszkańcom sołectw
zgodnie z rejonizacją wynikającą z poniższej tabeli:

 
</p>

TABELKA PUNKTÓW DYSTRYBUCJI

PROFILAKTYKA JODOWA - BROSZURA INFORMACYJNA

Wyświetlony 1158 razy Ostatnio zmieniany środa, 05 październik 2022 14:08