poniedziałek, 17 kwiecień 2023 07:02

Nowa oferta Gminnego Ośrodka Kultury w Chojnicach!

Na konferencji prasowej Wójta (13.04.2023 r.), dyrektor GOK Justyna Rząska poinformowała o nowych projektach, które będą realizowane w najbliższym czasie.

"Z radością przyjęliśmy informację, iż w gronie 114 wniosków dofinansowanych (na ponad 900 złożonych aplikacji) ze środków Programu Kultura Dostępna 2023 znalazł się projekt naszego Ośrodka pn. „Romantyzm na wyciągnięcie ręki”. Dzięki temu 41.000 zł z budżetu Ministerstwa Kultury wesprze zadanie w ramach którego zorganizujemy dla mieszkańców gminy Chojnice m.in.. wyjazdy na spektakle obrazujące twórczość epoki romantyzmu" - mówiła Pani Dyrektor. Uzupełnieniem wyjazdów będą plenerowe pokazy kinowe zrealizowane na podstawie dzieł twórców romantycznych i zajęcia z zakresu edukacji teatralnej - realizowane w formie tradycyjnej i on-line. Projekt skierowany jest do wszystkich grup wiekowych.

Kolejna dobra wiadomość dotyczy przyznania 32.500 zł na projekt pt.”Kto stworzył Koziołka Matołka?” w ramach Programu Promocja Czytelnictwa. Projekt zakłada działania edukacyjne (spotkania z autorami, lekcje biblioteczne) połączone z działaniami rozrywkowymi (pokazy filmowe, warsztaty ilustratorskie, tworzenia komiksów, bal przebierańców). W projekcie różne formy przekazu i nowoczesne technologie. Wszystkie działania oparte są na twórczości Kornela Makuszyńskiego, który przed II wojną światową był jednym z najpoczytniejszych polskich pisarzy. Projekt będzie realizowany jednocześnie w czterech miejscowościach gminy Chojnice – Charzykowach, gdzie mieści się biblioteka oraz Swornegaciach, Silnie i Ogorzelinach – wsiach, w których funkcjonują wiejskie domy kultury. W każdej z wymienionych miejscowości powstaną 30-osobowe grupy dzieci i młodzieży oraz 30-osobowe grupy dorosłych. Ponadto w ramach projektu zaplanowano plenerowe projekcje filmów: „Szatan z siódmej klasy” i „Szaleństwa Panny Ewy”, wyjazdy do teatrów oraz podsumowanie działań w postaci „Balu u Koziołka Matołka” w Ogorzelinach.

Ostatnie rozstrzygnięcie dotyczy wniosku złożonego przez GOK w Chojnicach do Programu Kultura ludowa i tradycyjna. Dzięki decyzji Ministerstwa w roku 2023 możliwa będzie kontynuacja prac związanych z odtworzeniem i promocją techniki haftu kaszubskiego wśród mieszkańców gminy Chojnice. W ramach projektu pn. „Mistrzostwo wyszyte na miarę” mistrzyni haftu kaszubskiego, propagatorka wzorów chojnickich – Helena Pawłowska przekaże w sposób tradycyjny swoją wiedzę i umiejętności przedstawicielkom młodszego pokolenia z regionu chojnickiego. Zapozna uczestników z zagrożonymi zanikiem wzorami charakterystycznymi dla regionu chojnickiego oraz nadzorować będzie prawidłowość wykonania prac. Na realizacje projektu pozyskano kwotę 20.000 tys. zł.

DSCN1643

Wyświetlony 420 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 17 kwiecień 2023 07:22