czwartek, 31 sierpień 2023 10:28

Komunikat dla Mediów i Fotoreporterów

 
W imieniu Polskiego Klubu Kawaleryjskiego oraz organizatorów widowiska plenerowego pt. „Szarża pod Krojantami 2023”, już po raz XIX–ty zapraszamy do udziału w przedsięwzięciu, wszystkich miłośników tradycji oręża polskiego. Uroczystości, upamiętniające szarżę 18 Pułku Ułanów Pomorskich pod Krojantami, mającej miejsce 1 września 1939 r., odbędą się w dniu 3 września br., z okazji 84. rocznicy tego kawaleryjskiego boju, pod Patronatem Honorowym Prezydenta RP.
Głównymi organizatorami przedsięwzięcia, są Komitet Organizacyjny Obchodów Uroczystości Szarży pod Krojantami – z wójtem dr inż. Zbigniewem Szczepańskim na czele, Fundacja „Szarża pod Krojantami”, której Prezesem jest pani mecenas Grażyna Winiecka oraz Szkoła Podstawowa im. 18 Pułku Ułanów Pomorskich w Nowej Cerkwi - dyrektor Alicja Kamińska. Za sprawy organizacyjne, związane z widowiskiem i Biwakiem Historycznym na polach w pobliżu dawnej szarży, odpowiedzialny jest Polski Klub Kawaleryjski. Dużego wsparcia organizacyjnego udziela 20 Brygada Zmechanizowana z Bartoszyc, wchodząca w skład 16 Dywizji Zmechanizowanej z Olsztyna.
Przedsięwzięcie, składać się będzie tradycyjnie z dwóch część.
Pierwsza to uroczystości patriotyczno – religijne, rozpoczną się w niedzielę dnia 3 września br. o godz. 10.45, pod Pomnikiem 18 Pułku Ułanów Pomorskich, przy drodze Chojnice – Tczew, Apelem Poległych, po którym odprawiona zostanie polowa Msza Święta. Na zakończenie tej części odbędzie się na drodze obok pomnika WIELKA DEFILADA KAWALERII.
Następnie, na polach historycznego boju z 1939 roku, od godz. 13.40, na widzów czeka wiele atrakcji. Przedstawiona zostanie m.in. inscenizacja historyczno – militarna, pt. „Porucznik Kazimierz Mastalerz i porucznik Stanisław Maczek w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r.”, pokaz musztry 120 konnego szwadronu kawalerii, zakończony regulaminową szarżą. Po tym będzie prezentacja dynamiczna wyszkolenia bojowego zwiadowców 9 pułku rozpoznawczego – współczesnych Ułanów Zaniemeńskich. Zwieńczeniem widowiska, będzie tradycyjnie inscenizacja pt. „Szarża 18. Pułku Ułanów Pomorskich pod Krojantami z 1 września 1939 r.”
Przedsięwzięciom plenerowym pod Krojantami towarzyszyć będzie Biwak Historyczny pt. „Wojsko Polskie 1914 – 2023”, gdzie zaprezentowane zostaną różne mundury oraz sprzęt, jaki był na wyposażeniu żołnierzy polskich od początków XX wieku, do współczesności. Dużą atrakcją dla widzów będzie POKAZ STATYCZNY SPRZĘTU WOJSKA POLSKIEGO, w tym czołgów Leopard 2 oraz nowego polskiego czołgu K2, skonstruowanego w Korei Południowej.
Więcej Informacji jest na: www.kawaleria.org - gdzie znajduje się również Arkusz Zgłoszeniowy Akredytacji Prasowej, które należy kierować na adres:- e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 
368858845 666134755550728 7456992780114537533 n
Wyświetlony 292 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 31 sierpień 2023 10:31