poniedziałek, 16 luty 2015 15:18

Stanowisko Rady Gminy w Chojnicach

w sprawie protestów rolniczych

podjęte na sesji Rady Gminy w Chojnicach w dniu 13 lutego 2015 roku

Radni Rady Gminy Chojnice w pełni solidaryzują się z protestującymi rolnikami z terenu gminy Chojnice.

Nasilające się w ostatnich tygodniach protesty mają swoje uzasadnienie w pogarszającej się z roku na rok sytuacji w rolnictwie, która doprowadza wiele rodzin rolników na skraj ubóstwa. Miejmy na uwadze, że rolnicy to grupa społeczna o jednych z najniższych jeżeli nie najniższych dochodach. Do takiej sytuacji doprowadziła polityka kolejnych ekip rządzących. Brak zdecydowanych decyzji, spójnej i przemyślanej polityki w takich obszarach jak rynek wieprzowiny, rynek mleka, obrót ziemią rolniczą powoduje pogarszanie efektywności ekonomicznej prowadzonej działalności gospodarczej. Dodatkowo polityka zagraniczna prowadzona przez rząd i spowodowane nią sankcje powodują ograniczenie rynków zbytu, co również, przy braku właściwych rekompensat załamuje produkcję owoców, warzyw i mięsa.

Zdesperowani rolnicy podejmują różne formy protestu, które są uciążliwe dla innych, ale groźne jest to, że pogłębia się niezadowolenie społeczne, które przenosi się na inne grupy, co grozi wybuchem ogólnospołecznego niezadowolenia i protestu.

Apelujemy do Rządu Rzeczypospolitej Polskiej o podjęcie konstruktywnych rozmów ze związkami i organizacjami rolniczymi, zrozumienie problemów rolników i podjęcie niezwłocznie właściwych decyzji.

Oczekujemy od Rządu Rzeczypospolitej Polskiej i Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej stosownych działań zmierzających do:

• ochrony rodzimego rynku przed napływem obcej żywności,

• ochrony polskich producentów żywności w zakresie umożliwiającym utrzymanie opłacalności produkcji rolniczej,

• wspierania i promocji krajowej, rodzimej produkcji rolno – spożywczej,

• adekwatnej ochrony polskich producentów rolnych przed skutkami podejmowanych decyzji politycznych,

• uregulowania obrotu ziemią rolną z uwzględnieniem interesów gospodarstw rodzinnych.

Przewodnicząca Rady Gminy

podpis