poniedziałek, 27 lipiec 2015 15:59

GOSPODARKA WODNO - ŚCIEKOWA W GMINIE CHOJNICE

Jak informuje Urząd Gminy na terenie naszego samorządu funkcjonuje 4 167 urządzeń do gromadzenia i odbioru ścieków. Zdecydowana większość gospodarstw podłączona jest do kanalizacji to liczba 3 230. Dodatkowo funkcjonuje 412 oczyszczalni przyzagrodowych oraz 525 szamb. To one stanowią niebezpieczny problem dla środowiska. Często nie są szczelne, a ich opróżnianie nie odbywa się zgodnie z przepisami.

Korzystając ze swych ustawowych uprawnień Wójt Gminy Chojnice zlecił rozesłanie pism z zapytaniem o sposób opróżniania szamba oraz przedstawienie dowodów na jego wykonywanie tego obowiązku przez podmioty do tego uprawnione.

Łącznie rozesłano 366 listów. 333 z nich zostały odebrane. Blisko 120 osób pojawiło się w Urzędzie w celu wyjaśnienia braku faktur dowodzących wywóz nieczystości. Niestety aż 84 osoby mimo odebrania listu, pozostawiły go bez odzewu.

Właściciele posesji nie posiadających urządzeń do gromadzenia i odbioru ścieków zostają zobowiązani do ich wybudowania w ciągu 6 miesięcy.

Jak zapowiada Wójt Gminy Chojnice osoby, które nie reagują na monity Urzędu mogą spodziewać się interwencji Policji i poważnych konsekwencji w przypadku udowodnienia łamaniami prawa związanego z ochroną środowiska.

Kontrole i monitoring w tym zakresie będą okresowo wznawiane i pozwolą na pełną weryfikację realizacji przepisów związanych z gospodarką wodno - ściekową w Gminie Chojnice.

Wyświetlony 4028 razy Ostatnio zmieniany środa, 12 sierpień 2020 12:18