wtorek, 01 marzec 2022 07:27

#PomagamUkrainie - koordynacja pomocy humanitarnej

#PomagamUkrainie - koordynacja pomocy humanitarnej (informacja dla NGO)

Rząd uruchomił mechanizm koordynacji pomocy humanitarnej w związku z atakiem Rosji na Ukrainę. Wsparcie przekazywane jest z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych i innych instytucji państwa, a także ze środków samorządowych, społecznych i prywatnych.

Fundacje, stowarzyszenia i inne organizacje społeczne chętne do wsparcia Ukrainy oraz Ukraińców uciekających przed atakiem Rosji na ich ojczyznę mogą się zaangażować na kilka sposobów. Pomoc kierowana jest do osób przebywających na terytorium Ukrainy, a także do obywateli Ukrainy, którzy są już na terytorium Polski.

Chcesz pomóc? Jest kilka sposobów!

To Ty decydujesz w jakim zakresie możesz pomóc. Możesz przekazać niezbędne rzeczy, udostępnić mieszkanie lub schronienie dla potrzebujących, ale także wesprzeć działania organizacyjnie i zaangażować się jako wolontariusz.

Jest kilka opcji pomocy:

  • wsparcie materialne: osoby które opuściły swoje domy mają przy sobie często tylko najpotrzebniejsze rzeczy i zapasy na kilka dni. Bezpośrednie wsparcie dla nich to przede wszystkim: woda, żywność, środki medyczne i opatrunkowe, koce, śpiwory, łóżka polowe, odzież;
  • mieszkanie lub schronienie: część uchodźców potrzebuje mieszkania - na kilka - kilkanaście dni;
  • środki transportu: do przewiezienia pomocy na terytorium Ukrainy, a także potrzebujących osób;
  • wsparcie osobiste: dostarczenie wsparcia do dużej grupy osób to wyzwanie logistyczne. Możesz zaangażować się jako wolontariusz, który na miejscu pomoże potrzebującym.

Na stronie  pomagamukrainie.gov.pl dostępny jest formularz zgłoszeniowy dla wszystkich zainteresowanych pomocą Ukrainie. 

Jeśli Twoja fundacja, stowarzyszenie otrzymały prośbę o wsparcie bezpośrednio od kogoś z Ukrainy – można tym kanałem przekazać szczegóły, w celu ułatwienia przekazania pomocy.

Pomoc humanitarną koordynuje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów wraz z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji, Rządową Agencją Rezerw Strategicznych oraz właściwymi wojewodami.

Wyświetlony 2822 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 01 marzec 2022 08:24