wtorek, 16 maj 2023 12:40

Z wizytą w Chorwacji

W dniach od 1 do 5 maja br. delegacja Gminy Chojnice odwiedziła partnerskie miasto Beli Manastir w Chorwacji oraz wzięła udział w uroczystości konsekracji małego kościoła w Gajić. Na czele delegacji stanął Wójt Gminy Chojnice Zbigniew Szczepański, a oprócz niego do Chorwacji wybrali się także Marcin Siudziński i Krzysztof Sutowski.

Relacje partnerskie z chorwackim miastem sięgają swoim początkiem końcówki lat dziewięćdziesiątych, umowę partnerską podpisano zaś w roku 2000. Działania partnerskie na początku bardzo ożywione, z czasem straciły na intensywności i w zasadzie wygasły. Wspomniana wizyta była próbą wznowienia kontaktów i podjęcia nowych inicjatyw w ramach zawartego partnerstwa.  

Dobrym - nowym - początkiem było ufundowanie przez lokalnego przedsiębiorcę p. Krzysztofa Sutowskiego dzwonu, który zawisł na kościelnej wieży w Gajić. Uroczystości, na które nas zaproszono, związane były właśnie z konsekracją nowo wybudowanej świątyni. Mszy świętej przewodniczył ks. Duro Hranić, arcybiskup i metropolita Dakovacko-Osijecki. Z okazji tak doniosłego wydarzenia, nasza delegacja przekazała prezent w postaci obrazu z wizerunkiem św. Jana Pawła II. W czasie celebracji nie zabrakło wzruszających  momentów   i podziękowań. Warto wspomnieć choćby o śpiewanej po polsku „Barce” przez międzynarodowy chór z Chorwacji oraz Hercegowiny. Wspomniany dzwon z Polski zaczął bić po raz pierwszy w konsekrowanym kościele przy dźwiękach chorwackiego hymnu. Spotkało nas zatem wielkie wyróżnienie i zaszczyt. Po uroczystościach religijnych przyszedł czas na spotkanie przy wspólnym stole i degustację lokalnych specjałów. W czasie spotkania swoje krótkie przemówienie miał okazję również wygłosić Wójt Gminy Chojnice Zbigniew Szczepański. Poniżej jego treść:

 

[„Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi… Tej ziemi!”

Tymi słowami Jan Paweł II zwrócił się do Polaków podczas swojej pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny w 1979 roku. Słowa te były jednak zapowiedzią wielkich i doniosłych przemian w całej Europie. Polaków i Chorwatów łączy umiłowanie wolności i niepodległości, dlatego tak ważne było wsparcie płynące dla naszych narodów z Watykanu. Papież wielokrotnie okazywał swoją solidarność i jedność wobec Chorwacji i Polski. Udzielił między innymi silnego poparcia na rzecz pokoju podczas walk o niepodległość Chorwacji w latach 90-tych. Jestem przekonany, że nazywać Go możemy wspólnie  „naszym Papieżem”.

Serdecznie dziękujemy za zaproszenie i gościnę. Gratulujemy wspaniałej świątyni, w której zawisł dzwon Jana Pawła II. To wymowny symbol i owoc przyjaźni między nami.

Liczę, że nasze kontakty będą dalej się rozwijały i już teraz zapraszam do pięknej Gminy Chojnice.]

 

W czasie spotkania udało się nam nawiązać kontakty z  innymi gminami, które chętnie podjęłyby współpracę z Gminą Chojnice. Z całą pewnością chcielibyśmy obok przedstawicieli Beli Manastir gościć  u nas samorządowców z miasta Belišće i gminy Draž. Pojawiły się już pierwsze pomysły, które mają ogromny potencjał i dają nadzieję na owocną współpracę.

Od samego początku inicjatorką i animatorką międzynarodowych kontaktów była pani Janja Čeliković, którą z pewnością możemy nazwać przyjaciółką Gminy Chojnice. Również w czasie  naszej wizyty stale nam towarzyszyła i dbała, żebyśmy czuli się wyjątkowymi gośćmi. W trakcie naszego pobytu mieliśmy okazję próbować specjałów lokalnej kuchni, poznać kulturę regionu, a także wysłuchać relacji na temat trudnej i często bolesnej historii sąsiedztwa Chorwatów  i Serbów. W czasie pobytu zwiedziliśmy m.in. nadgraniczne miasto Vukovar - zniszczone w czasie wojny z początku lat dziewięćdziesiątych.

W kolejnym dniu złożyliśmy wizytę w Urzędzie Miejskim w Beli Manastir, gdzie zostaliśmy przyjęci przez sympatycznego Zastępcę Burmistrza pana Gorana Hesa. Obaj włodarze podkreślali konieczność odnowienia partnerskich relacji oraz pogłębienia współpracy. Przedmiotem debaty były propozycje wspólnych inicjatyw oraz możliwości, jakie otwiera wymiana doświadczeń i wzajemne poznawanie historii, kultury i dziedzictwa swoich krajów. Uznano, że konieczne jest także wspieranie biznesowych kontaktów partnerskich, które mogą w przyszłości zaowocować nowymi inwestycjami i poprawą warunków ekonomicznych.

Wójt Gminy Chojnice zaprosił delegację z Beli Manastir, a także delegacje z gmin sąsiednich do odwiedzenia Gminy Chojnice. Wstępnie ustalono, że spotkanie będzie miało miejsce jesienią tego roku.   

Pragniemy serdecznie podziękować za gościnę i miłe przyjęcie, - władzom miasta Beli Manastir, p. Janji Čeliković oraz p. Annie Popović – naszej tłumaczce. Dzięki Wam, wizyta w Chorwacji długo pozostanie w naszej pamięci. Jesteśmy przekonani, że nowe otwarcie w naszych relacjach już wkrótce nabierze konkretnego wymiaru i będzie służyło rozwojowi obu samorządów. Czekamy zatem na wizytę przyjaciół z Chorwacji w Gminie Chojnice.  

 

20230502 184229       20230503 175354    20230504 094243

 

20230503 172012

 

VideoCapture 20230516 074738      20230503 193319

 

VideoCapture 20230515 144852    20230504 120425

 

20230504 105101

 

 

 

Wyświetlony 336 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 30 maj 2023 14:53